Останнім часом важко відрізнити окуляри для міста та для спортивних активностей. Одні мімікрують під інші, переважно через віяння моди. З зовнішнього вигляду не скажеш, наскільки добре окуляри не пропускають ультрафіолет і чи зручно буде сидіти оправа при спуску на велосипеді. Тож задача спортивних окулярів не тільки мати гарний вигляд, але й захищати нас і, навіть, покращувати наші результати. 

 

Цю статтю ми підготували для вас, щоб допомогти розібратись, що можуть сучасні окуляри, чому вони такі важливі та як підібрати правильні окуляри для кожної активності.

 

Оправа

 

Не важливо чи ви бігаєте, чи вкручуєте на велосипеді, чи йдете гірським схилом, найбільш неприємне, що може трапитись з вашими окулярами це те, що вони починають повільно злізати вам на кінчик носа і ви постійно їх поправляєте. Саме тому гарні окуляри для будь-якої фізичної активності ви взагалі не повинні помічати на обличчі. Отже, вони мають бути легкими, гарно фіксуватись та не тиснути в жодній точці. 

 

Залежно від активності оправа окулярів може відрізнятись. Для бігу та велосипеду важливо, щоб окуляри були легкими, не сповзали, гарно захищали від сонячних променів під різними кутами та добре вентилювались. Ви можете подумати що останні два пункти суперечать один одному, але сучасні конструкції гарно справляються з обома задачами.

 

(між оправою та лінзою в окулярах Julbo Fury є вентиляційні щілини, через які, втім, сонячні промені не потраплять на око)

 

Оправа окулярів для різних спортивних активностей зроблена з легкого пластику, часто з нейлону, гріламіду, різних полімерів або інших подібних за властивостями матеріалів, що при ударі деформуються, але не ламаються. 

 

Бігові та велосипедні окуляри часто мають мінімалістичну оправу, яка лише фіксує лінзу в кількох точках. Тоді як окуляри для трекінгу в горах мають суцільну оправу, що повинна щільно прилягати до обличчя з боків, з гори та знизу. 

 

Це пояснюється тим, що в горах, на льодовику чи там, де багато снігу маємо також багато розсіяного світла. Тож світло може проникати з боків, одночасно під різними кутами та знизу, відбиваючись від снігу. В такому випадку, якщо у вас між оправою та обличчям будуть навіть невеличкі щілини, ви ризикуєте завдати шкоди своєму зору. 

 

(бігові\велосипедні окуляри Julbo Aerospeed та гірські окуляри Julbo Explorer 2)

 

Обираючи окуляри нам потрібно звернути увагу на три речі: відповідність окулярів нашим унікальним рисам обличчя, базову криву оправи і ширину дужок навколо скронь. Число базової кривої говорить нам, наскільки вигнута оправа окулярів; чим вище число, тим більше вигнута оправа й тим більше сонцезахисні окуляри охоплюють ваше обличчя у горизонтальній площині. Для спортивних окулярів достатньою базовою кривою є показник від 6 до 9. 

 

Вирішальним, однак, фактором вибору окулярів завжди залишається відповідність їх форми вашому обличчю. Оскільки кожен з нас має свої унікальні риси, то і підібрати окуляри, щоб вони зручно сиділи, гарно прилягали до обличчя та підходили по ширині, не тиснучи в скронях часто є не так вже й просто. Саме тому ми радимо приміряти завжди кілька різних моделей, перед тим як визначитись з найбільш зручними.

 

(чим більша базова крива, тим краще окуляри захищають від сонячних променів під різним кутом)

 

Під час примірки важливо звернути вашу увагу на відчуття від дужок. Ідеально коли ви їх не відчуваєте та не відволікаєтесь на тактильні подразники. Якщо ж ви обираєте окуляри для велосипеда, то варто міряти їх також із шоломом, щоб зрозуміти, чи не тиснуть дужки при вдягненому шоломі. Навіть мінімально неприємні відчуття з часом можуть стати великою проблемою. 

 

Ще одним важливим фактором, про який не варто забувати коли обираєте окуляри, це та наскільки вони стабільні на обличчі. При постійному русі, наприклад бігаючи чи долаючи перешкоди на велосипеді легко можна втратити окуляри. Тому гарні виробники часто в точках контакту оправи зі шкірою ставлять спеціальний протиковзкий матеріал. Перевірити чи добре сидять окуляри можна просто потрусивши головою в різні сторони.

 

Ультрафіолет та видиме світло

 

Світло — це спектр хвиль різної довжини, деякі з яких ми можемо бачити. Це називається видимим світлом і складає веселку. Спектр невидимого нами світла складається з ультрафіолетових та інфрачервоних хвиль. Ультрафіолетове світло має коротшу довжину хвилі, ніж видиме і є більш шкідливим, ніж будь-яке інше. Саме тому всі спортивні окуляри від поважних виробників захищають від 100% ультрафіолетового світла. 

 

Навіть якщо відсікти все шкідливе для очей світло, наші очі легко перевантажуються простою яскравістю. Незалежно від того, чи це прямі сонячні промені, чи це розсіяне світло, чи ми просто знаходимось на значній висоті ближче до сонця, іноді просто надто яскраве світло може шкодити.  Однією з основних функцій сонцезахисних окулярів є зменшення кількості видимого світла, що потрапляє в око, простіше кажучи, затемнення.

 

(якщо не використовувати окуляри при яскравому сонці на сніжному рельєфі може розвинутись так звана “снігова сліпота”)

 

Кількість світла, яке пропускають сонцезахисні окуляри вимірюється у відсотках та позначається абревіатурою VLT (Visible Light Transmission). Та для більшої простоти всі окуляри від найсвітліших до найтемніших ділять на п’ять категорій.

 

  • Cat 0 (80-100% VLT) : Без тонування, використовується в основному для захисних окулярів або окулярів, коли вам потрібно чітко бачити, що ви робите. Наприклад, щоб кататися на велосипеді в темний час доби.
  • Cat 1 (46-79% VLT) : Для використання як фільтр комфорту, наприклад, перед сутінками за кермом автомобіля.
  • Кат. 2 (18-45% VLT) : Для постійного щоденного використання та в хмарних умовах на висоті.
  • Cat 3 (8-17% VLT) : Для щоденного використання в умовах яскравого освітлення, наприклад, за кермом, при катанні на воді або в горах.
  • Cat 4 (3-8% VLT) : Високий рівень захисту не призначений для повсякденних цілей, наприклад водіння. Створено для надзвичайно яскравих умов, таких як сходження на великій висоті, від 4000 метрів на рівні моря та вище.

Поляризовані лінзи

 

Деякі окуляри мають лінзи, на які нанесений поляризаційний фільтр, що здатен відсікати відблиски від різних поверхонь, скла, води, металу чи асфальту. Це не тільки допоможе уникнути такої швидкої втоми ваших очей, але й допоможе вам краще бачити під час водіння або на воді. Крім того, поляризовані лінзи, як правило, підвищують чіткість і колір того, що ви бачите, оскільки вони блокують зайве світло, яке може перевантажити ваші очі.

 

Разом з тим, поляризація може бути проблемою, коли вам потрібно користуватись LCD-дисплеями. Наприклад на вашому годиннику. Якщо ви хочете побачити більше деталей траси, наприклад спускаючись на гірському велосипеді, чи бігаючи по складному рельєфу, поляризаційний фільтр може заважати. 

 

Часто для більшої контрастності використовують легкий жовтий фільтр, без поляризації. Це може допомогти чіткіше бачити рельєф, коли ви швидко рухаєтесь, на трейлових забігах чи на даунхілі. Однак врахуйте також і свій маршрут. Якщо він пролягає, до прикладу, у густому лісі де мало світла, вам складно буде розгледіти щось у тінях. 

 

Окуляри з поляризацією найкраще підійдуть для будь-яких активностей на воді, де дуже багато відблисків з поверхні водойми, що заважають. Наприклад, якщо плаваєте на байдарці чи рибалите. Бонусом буде те, що ви зможете дивитись глибше у воду, ніж зазвичай. 

 

(ефект від поляризації зліва та без неї праворуч)

 

Особливості лінзи

 

Багато окулярів для повсякденного використання можуть мати лінзи зі скла. Але використовувати скляні лінзи для будь-яких активностей це погана ідея через їх крихкість при ударі. Також уникайте використання акрилових лінз, що часто зустрічаються в дешевих окулярах повсякденного призначення. Вони менш довговічні та мають знижену оптичну чіткість, та часом спотворюють зображення.

 

Найпоширенішим матеріалом є полікарбонат. Лінзи з цього матеріалу дуже стійкі до ударів і забезпечують дуже хорошу оптичну чіткість. Однак все більшого поширення набирають поліуретанові лінзи. Вони забезпечують неперевершену ударостійкість, водночас найкращу оптичну чіткість. Це дозволяє уникнути будь-яких візуальних викривлень. Такі лінзи легкі та гнучкі і, як правило, мають вищу ціну. Так, компанія Julbo для всіх сонцезахисних окулярів з фотохромними лінзами використовує органічний полімер на основі уретану під назвою NXT.

 

(полікарбонатна лінза на окулярах Lynx Kansas PH зліва, та поліуретанова лінза на окулярах Julbo Rush праворуч. Обидві моделі мають фотохромну технологію, однак значно відрізняються у ціні)

 

Окрім самого матеріалу лінзи можуть відрізнятись між собою різними покриттями, що покращують їх характеристики. Так, надзвичайно корисним є покриття, що робить лінзу стійкою до подряпин. Покриття проти запотівання запобігає накопиченню конденсату під час високоінтенсивних навантажень. Гідрофобне покриття допомагає лінзам ефективніше скочувати воду з поверхні, що чудово підходить для занять водними видами спорту або в дощових місцях, коли краплі лишають після висихання сліди. Олеофобне покриття допомагає позбавитись відбитків пальців. 

 

Фотохромні лінзи

 

Фотохромні лінзи автоматично пристосовуються до зміни інтенсивності світла, щоб захистити вас у широкому діапазоні умов. Ці лінзи стають темнішими при яскравому світлі та світлішими, коли інтенсивність освітлення зменшується. Зазвичай діапазон зміни затемнення є обмеженим. Так, окуляри Lynx Detroit PH змінюють ступінь затемнення залежно від освітлення від другої до третьої категорії.

 

Діапазон також може бути іншим. Наприклад, якщо ми любимо кататись на велосипеді коли сонце тільки встає чи сідає, досить зручно мати фотохромні окуляри з категорією від 0 до 3. А якщо ми збираємось в гори, то гарним діапазоном буде від 2 до 4. Також компанія Julbo має окуляри з найбільшим фотохромним діапазоном від 0 до 4.

 

(велосипедні окуляри Lynx Detroit PH зі ступенем затемнення 2-3, та гірські окуляри Julbo Montebianco зі ступенем затемнення 2-4)

 

Однак, у фотохромної технології є і свої обмеження. Процес затемнення не відбувається миттєво, і в холодних умовах, наприклад в зимовому поході потрібно більше часу, щоб лінза стала темнішою чи світлішою. Крім того, фотохромний ефект взагалі не працює, коли ви перебуваєте всередині автомобіля. Річ у тім, що зміна відтінку відбувається під впливом UVB-променів, які не проникають через лобове скло.

 

Висновки

 

Сучасні окуляри не лише повністю захищають від шкідливого ультрафіолету. Ця технологічна штука змінює те, як ми бачимо світ. Завдяки технічним рішенням вони то темнішають, то стають більш прозорими коли це потрібно, роблять видиме контрастнішим та прибирають бліки. Завдяки цьому ми бачимо те, що складно помітити неозброєним оком. З окулярами наші пригоди стають безпечнішими, а якщо ви займаєтесь спортом, то окуляри також можуть вплинути на ваш результат.

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *