Туристичні килимки – це головний продукт компанії Exped, який зробив славу швейцарцям у всьому туристичному світі. Компанії вдалось знайти гарні рішення відразу в декількох категоріях. Ультралегкі надувні килимки, теплі та зносостійкі для екстремальних умов, великі кемпінгові для автомобільних подорожей.

 

Ще однією перевагою Exped є те, що в рамках однієї моделі маємо велику кількість розмірів, а також рівнів термоізоляції. Асортимент виходить величезний, і у пошуках килимка під власні потреби часто можна й заплутатись. Саме тому ми зробили для вас цю статтю. Ми розклали всі килимки від Exped по поличках, щоб ви могли добре орієнтуватись у всьому цьому різноманітті та швидко знайти те, що потрібно саме вам.

Пінні килимки

 

Exped робить свої пінні килимки з хімічно зшитого поліетилену (IXPE). Цей матеріал якнайкраще підходить на таку роль, килимок з нього можна добре скрутити чи зігнути, він має низьку теплопровідність та відносно легкий і при тому зносостійкий. Те що виділяє Exped серед інших, це підхід до якості матеріалу. Важливим є ступінь спінення поліетилену, тобто те, скільки бульбашок повітря буде всередині матеріалу. Це завжди баланс між вагою, термоізоляцією та зносостійкістю. Експедівські пінні килимки досить міцні та зберігають свою форму і товщину довгий час, не просідаючи, як багато надлегких пінок.

 

Маємо дві моделі: Flexmat та Flexmat Plus. Перша – завжди в оранжевому кольорі та має товщину 1,8 сантиметра, показник R-value 1,5 та важить 325 грамів у розмірі М. Друга – модель Plus, має товщину 3,8 сантиметра, R-value – 2,2 та вагу 480 грамів. Це один з найбільш товстих пінних килимків, він дуже добре поглинає нерівності завдяки своїй формі. Обидві моделі крім стандартного розміру 183 сантиметри довжини та 52 сантиметри ширини, мають ще більшу версію long wide (LW) – 197 на 63 сантиметри.

(пінки Flexmat зліва та Flexmat Plus праворуч)

Самонадувні килимки

 

Самонадувачки Exped мають у назві позначення SIM, що означає self inflating mat. Загалом у лінійці самонадувних килимків всього чотири моделі. Це базовий SIM, Ultra, Lite та Comfort. Всі вони мають прямокутну форму та по два клапани, для здування та надування, тож тут з самого початку мова не йде про легкість, акцент робиться на комфорті. Також кожна модель має свій колір, їх легко відрізнити на полиці магазину. 

(Килимки SIM, SIM Ultra, SIM Lite та SIM Comfort розділені по кольорам)

Базова версія, що позначається просто SIM має три товщини, 2,5 сантиметри, 3,8 сантиметра та 5 сантиметрів, саме це число є у назві. Найтонший з усіх самонадувних килимків, SIM 2.5 має R-value 3,3 та лише один розмір, 183 на 50 сантиметрів вагою 690 грамів.

(складений килимок SIM 2.5 біля літрової фляги)

SIM 3.8 вже має два розміри, окрім стандартного це ще LW – 197 на 65 сантиметрів. З такою товщиною R-value складає 4,6 і це робить його чотирисезонним килимком, який можна використовувати на температуру до -15 °C. У розмірі М його вага складає 860 грамів, а у розмірі LW – 1185 грамів. 

 

SIM 5 має такі ж два розміри та R-value 6.5 що робить можливим його використання у сильні морози до -30 °C. Вага килимка 1010 грамів для розміру М та 1415 для розміру LW, що досить багато навіть для самонадувних килимків. Але це наслідок використання дуже міцного зовнішнього матеріалу, поліестеру зі щільністю 75 деньє. 

 

Отже, базова серія SIM розрахована скоріше на умови жорсткої експлуатації, експедицій пустельними регіонами, чи країнами із сухим кліматом або далеко від цивілізації. Там де надійність превалює над вагою та компактністю. Розміри найбільшого килимка із цієї лінійки у складеному стані 33 x 21,5 см.

 

Модель Ultra має більшу товщину та легша за базові SIM. Для цього Exped пожертвували термоізоляцією та щільністю зовнішньої тканини. Тут це поліестер 20 деньє. Всього є три килимки, товщиною 3,8 сантиметра, 5 сантиметрів та 7,5 сантиметрів з R-value відповідно 3,7; 4,2 та 5,1. Кожен килимок також має два розміри, М та LW, однак якщо у М стандартні параметри 183 на 50 сантиметрів, то LW вужчий за інші килимки у серії – 197 на 62 сантиметри. Найтонший килимок моделі має вагу 610 та 810 грамів у стандартному та більшому розмірі, Ultra 5 відповідно 820 та 1085 грамів. 

(Utra 7.5 LW розрахований на температуру до -20 °C, має вагу 1340 грамів та розміри 33 x 20 сантиметрів у спакованому стані)

Серія Ultra найбільш універсальні килимки та можуть використовуватись для будь-яких активностей у різні пори року, від літа і до невеликого зимового морозцю.

 

Окрім цього маємо ще один килимок SIM Lite, що існує лише в одній товщині, 3,8 сантиметра. Його специфіка у тому, що піна в середині має перфорацію для зниження ваги, у той час, як інші килимки мають суцільний шар піни. У розмірі М (183 на 50 сантиметрів) килимок важить 750 грамів, а у розмірі LW (197 на 65 сантиметрів) – 1005 грамів. Зовнішня тканина тут зносостійкий щільний поліестер 75 деньє, а R-value 3,4.

 

За кемпінг в Exped відповідає серія SIM Comfort. Всередині у нього більш щільна піна (16 кг/м³ проти 14 кг/м³ у базовій моделі SIM) а зовнішня тканина має приємну на дотик оксамитову поверхню. Модель має три товщини, 5, 7,5 та 10 сантиметрів. Усі килимки SIM мають два розміри, стандартний та великий. До того ж існує SIM Comfort Duo, подвійний килимок шириною 125 сантиметрів з товщиною 5 та 7,5 сантиметрів. 

(килимки SIM Comfort 5 M, SIM Comfort 5 LW та SIM Comfort 5 Duo)

Надувні килимки

 

У Exped величезний асортимент надувних килимків. Виробник розділив їх на три категорії. Ultra – найлегші, вони для тих, хто цінує компактність та мінімальну вагу свого рюкзака. Dura – хоч і важчі, але зроблені вони з міцної зносостійкої тканини. Ця серія про надійність. Versa – найбільш універсальні килимки, коли вам треба і в похід горами, і у велосипедну мандрівку і в автомобільну подорож. 

 

Всі три серії надувних килимків на відміну від самонадувних мають універсальні параметри розмірів:

 

  • Medium (M) 183 на 52 сантиметри 
  • Medium Wide (MW) 183 на 65 сантиметрів
  • Long Wide (LW) 197 на 65 сантиметрів

 

Моделі подвійні мають два розміри, 183 на 105 сантиметрів та 197 на 130 сантиметрів. Щодо товщини, то тут трохи складніше. Серії Ultra та Dura мають товщину 7 сантиметрів, окрім найтепліших моделей, які до того ж виділені з загальної кольорової схеми чорним кольором. Ці моделі, починаючи з показника термоізоляції R-value 6 і вище, мають товщину 9 сантиметрів, а у якості наповнювача там використовується пух з fill power 700. 

 

На відміну від самонадувних килимків, де цифра у назві означала його товщину, назва надувних килимків має цифрову позначку, що означає рівень термоізоляції. Наприклад, килимки Ultra 1R матиме R-value 1,3, а у Versa 1R цей показник 1,4. 

(через свою компактність килимок Ultra 1R найкраще підходить для літніх веломандрівок коли на першому місці мінімальний об’єм спорядження)

Ultra – найширша лінійка. Вона має чотири варіанти моделей з різним ступенем термоізоляції, від 1,3 до 7,1 R-value. Крім того, Ultra 1R та Ultra 3R існують у трьох варіантах форми, прямокутному, формі мумії та подвійному завуженому до низу. Ultra 5R та Utra 7R є лише у формі прямокутника та мумії. Ultra 1R не має жодного термоізолюючого шару всередині. Ultra 3R та Ultra 5R наповнені синтетичним довговолокнистим утеплювачем Texpedloft, що заламінований до верхнього та нижнього шару повітряних камер килимка, тож при надуванні заповнює весь їх об’єм. А от Utra 7R має всередині пух. 

 

Зовнішня тканина серії Ultra має щільність 20 деньє, що і дозволяє робити килимки такими легкими. Приміром вага килимка Ultra 3R з показником R-value 2,9 та товщиною 7 сантиметрів у розмірі М всього 365 грамів. Якщо брати найтепліший килимок товщиною 9 сантиметрів та R-value 7,1, то його вага в тому самому розмірі складає 496 грамів. 

Серія Versa має лише прямокутну форму та чотири варіанти різного ступеня термоізоляції. Versa 1R з показником R-value 1,4 не має утеплювача. Versa 2R з показником R-value 2,4 вже з утеплювачем Texpedloft. Обидва килимки мають товщину 5 сантиметрів. Тепліші Versa 4R та Versa 5R мають товщину 7 та 9 сантиметрів відповідно, а R-value 3,7 та 5,2, що робить їх гарними килимками для зимових пригод. Зовнішній матеріал килимків Versa має щільність 75 деньє, тому їх можна використовувати на різних поверхнях та не хвилюватись за випадкові проколи. Фішкою серії Versa є вбудована помпа для надування, яка працює натисканням руки.

(килимки Versa надуваються натисканням долоні)

Килимки серії Dura зроблені спеціально для експедицій в екстремальних погодних умовах. Це найбільш зносостійкі надувні килимки, що ми зустрічали. Їх зовнішня тканина це переплетіння поліестерових ниток різної товщини, тож маємо перемінну щільність матеріалу від 75 до 140 деньє. Крім того, у серії Dura маємо найтепліший з усіх експедівських килимків Dura 8R з показником R-value 7,8. Це дозволяє спати на ньому при  -40 °C. 

Ще три моделі Dura мають нижчий R-value. Універсальний трисезонний килимок Dura 3R можна використовувати до -5 °C, він є лише у прямокутній формі та важить 705 грамів у розмірі М. Тепліша модель Dura 5R з R-value 4,8 крім прямокутної форми має ще подвійну версію, завужену донизу. На нашу думку, це найкраще рішення для зимових походів удвох.

Підсумки

 

Обираючи туристичний килимок ми маємо певні очікування щодо його ваги, розмірів, того наскільки тепло та зручно буде на ньому спати. Exped, мабуть, має найбільше різних килимків серед усіх виробників. Від ультралегких до величезних кемпінгових, від мінімалістичних пінок до надувних подвійних конструкцій. У цьому різноманітті точно є саме той, що якнайкраще підійде саме під ваші потреби. 

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *