Мої вимоги до похідного спорядження трансформувались разом із загальним баченням гірського туризму. Спочатку все було дуже трешово й весело. Накривати намет плівкою, аби не промок вночі, здавалось буденною справою. Та чим більше похідного досвіду ставало за плечима, тим вищими ставали й вимоги. Отже, сьогодні ми поговоримо про еволюцію у вимогах до спорядження, а саме про намети, та на які чинники спирався я, коли вибрав для своїх походів намет –  Sierra Designs Sweet Suite 2P.

Ультра: про топові намети та чому вони стільки коштують?

Аутдорний словник

Старе й громіздке спорядження поступово мінялося на новіше, легше й (о, диво) не менш надійне. Вирішальним моментом стала подорож на Лікійську стежку. Плануючи похід по цьому маршруту, я зрозумів, що більшість мого реманенту є: а) надто громіздким, тому не дозволить мені обмежитись лише ручною поклажею в літаку, що було принциповим моментом; б) підібраним за принципом «а щоб вже точно» (точно не замерзнути, точно не зламалось, точно вистачило місця). І як виявилося, найбільш «болючим» стало питання намету.

Якщо туристам-початківцям дати право вибору між топовим та звичайним похідним наметом, не зазначаючи їх вартості, підозрюю, більшість вибере другий. Він і з виду міцніший, і дуги в нього товстіші, і дно надійне, точно не промокне. Логічно, адже не знаючи усіх особливостей конкретного типу спорядження, важко скласти правильну й повну картину про нього. Тому, аби зрозуміти, чи потрібен вам топовий (читай «дорогий») намет, слід розібратись, які переваги ви від нього отримаєте.

Отже, чим найкращі намети відрізняються від просто хороших? По-перше, це матеріали (тент, сітка, дуги, фурнітура), по-друге – надійність, по-третє – оригінальні конструкторські рішення (каркас, конфігурація входів й тамбурів, форма й розміри спальні, система відтяжок) і, найголовніше, – увага до деталей.

Exped Orion II, фото Сергій Рижков

Матеріали

Почнімо з каркасу. Більшість топових виробників наметів використовують у своїх моделях дуги  DAC. Цей південнокорейський бренд вже довгий час асоціюється із словом “якість” у світі аутдору. Інженери компанії є авторами багатьох інноваційних рішень, як от добре відомий нам каркас хабового типу. Звісно, в DAC є багато видів каркасів, з різних сплавів алюмінію та не тільки, різних діаметрів й довжин, що застосовуються у наметах різного призначення – від кемпінгу до високогірних сходжень. Незалежно від того, який саме з них використовується у вибраному наметі, наявність каркасу DAC свідчитиме про надійність. А надійність, як відомо, має свою ціну.

Тент, підлога й сітка. Левова частка дорогих наметів зараз виготовляється із нейлонових матеріалів. Попри наявні у них недоліки (наприклад, здатність розтягуватись й провисати при намоканні), вони дають те, за чим зараз гониться увесь аутдорний світ – малу вагу. Тентом, товщиною 15-20 D (деньє) зараз уже нікого не здивуєш, тому в останні роки з’являються моделі наметів з тентами товщиною нитки у 7-10 деньє. Серед туристів, навіть, існують жарти про намети, які пробиваються на льоту хрущами. Але це все жарти. Насправді, навіть намети з нейлону 10D є повністю водозахисним, якщо використовувати їх правильно й за призначенням. Це стало можливим завдяки використанню спеціальних водостійких просочень тканин (у характеристиках позначаються скороченями PU, Si). Такі заходи дозволили досягнути неможливих раніше значень ваги. Ще, існують намети, у яких для тенту використовується матеріал Dyneema та карбонові дуги. Зазвичай, якраз цьому сімейству наметів вдається досягати ваги менше 1 кг на двохмісний намет.

Не для всіх типів наметів вага є першочергово важливою. Наприклад, для великих кемпінгових чи зимових наметів використання надлегких тканин є недоречним. У першому випадку вам не потрібно нести спорядження на спині (усе везе машина), а у випадку із зимовим чи високогірним наметом, тонка тканина несе за собою небажані тепловтрати. Тому, тут висококласність намету визначатимуть інші фактори.

Кажучи про матеріали, варто згадати і про фурнітуру. У бюджетних наметах виробники часто економлять  саме на цьому питанні. Присутність у наметі елементів виробництва Woojin Plastic (гачечки, ґудзики, інші пластикові елементи) чи блискавок YKK вже говорить про серйозність «намірів» виробника. Такі деталі навіть можуть бути своєрідним маркером для вас.

Надійність

Всесезонний намет MSR Access 2, створений для прихильників скітурингу, при своїй вазі у 1.8 кг вважається одним з найкращих у своєму роді. І це незважаючи на тонкі, як на зиму, (20 й 30D Nylon) матеріали. В моделі використовується дуже продумана система вітрових відтяжок та оригінальний каркас з використанням П-видної дуги. Матеріал каркасу є дуже легким і гнучким водночас, він здатний повертатись у первинний вигляд навіть після найсильніших снігових бурь. І таких прикладів надійності легкого спорядження багато.

Так, часом «дорогий» не означає «довговічний». Ультралегке спорядження може мати більш обмежений життєвий ресурс. Тут вже слід приймати рішення «за» чи «проти», виходячи із власного способу мандрівництва й акуратності по відношенню до речей.

Оригінальні конструкторські рішення

У 2004 році американський виробник спорядження NEMO презентував туристичній спільноті свою унікальну розробку – намет із запатентованим каркасом AirSupported Technology®. В моделі замість звичних дуг з алюмінію чи скловолокна використовувався каркас із кількох порожнистих труб, що на місці ночівлі наповнювались повітрям, утворюючи вільностоячу конструкцію.  Виходу цього продукту передували тривалі роздуми, випробування й численні невдалі прототипи. Намети з надувним каркасом не стали надпопулярними у світі, проте бренд NEMO з того часу вважається одним з найбільш прогресивних у США та міцно асоціюється з надійністю й інноваціями.

Прикладів проривних чи оригінальних застосунків серед outdoor-брендів дуже багато. Переважно, їх генерують саме компанії із світовим ім’ям, які розробці нових чи більш раціональних рішень приділяють максимальну увагу. Візьмемо, хоча б, команію MSR разом із моделлю Hubba Hubba. Зараз нікого не здивуєш наметом із хабовою конструкцією, однак ще кілька років тому, коли з’явилась перша Hubba, вони були першими хто втілив та популяризував подібну конструкцію. Тож, скептично порівнюючи вартість Hubba Hubba NX  з копіями, пам’ятайте, що прототипом для них став саме намет американського бренду.

MSR Hubba Hubba NX

Компанії рівня Sierra Designs, MSR, EXPED чи Big Agnes безперервно працюють над вдосконаленням своїх продуктів та розробкою нових. З певною періодичністю існуючі моделі оновлюються, в них з’являються покращені матеріали, фурнітура, елементи каркасу чи системи вітрових відтяжок. Вся ця багаторічна робота провідних інженерів й команди тестувальників, що доводять продукт до кінцевого вигляду, коштує не дешево.

Деталі та продуманість перш за все

Увага до дрібниць, тобто, вміння зробити річ не просто хорошою чи надійною, а ще й зручною, якраз і вирізняє топові бренди поміж інших. Багато що можна оцінити уже по обгортці, у випадку намету – по його чохлу для зберігання. Цей елемент можна зробити у вигляді звичайного мішка-труби із вертикальним завантаженням, куди тент і каркас «заштовхуються» ледь не з допомогою ноги, або ж сконструювати його у виді «буріто», як це зробили у Sierra Designs. В такий мішок  набагато зручніше розмістити тент, внутрішній намет й каркас, при чому їх можна розмістити в окремі секції, щоб не намочити суху частину. Рішення ніби й просте,  однак воно здається очевидним тільки після того, як хтось вклав свої час, зусилля та натхнення у розробку нових конструкцій. До речі, саме цю конструкцію чохла скопіювали цього року розробники Turbat для своїх наметів Shanta Pro 2 та серії Borzhava.

Інший приклад – елементи для кріплення скрученої частини дверей намету. Можна зробити їх у вигляді подовгастих ґудзиків, за розміром часом більших, аніж відведений для них отвір (а спробуйте дістати їх ще уночі назад), або ж додуматись до простого й зручного рішення у вигляді маленьких гачечків, що надійно утримуватимуть скручену тканину, як це зробили у EXPED.

Продуманість системи кишень, конфігурації дверей і тамбурів, кольорове кодування елементів намету, відтяжки із світловідбиваючими елементами (так, це не новина, але до цього теж колись додумались) та багато інших корисних дрібниць і роблять дорогі намети такими. Тобто, якщо ви купуєте дорожчий намет світового виробника ви по суті виступаєте інвестором у подальші розробки та покращення речей від цього бренду. Саме завдяки цьому ми маємо еволюційний розвиток спорядження у всіх категоріях, не тільки серед наметів.  

Приклади

На світовому ринку є доволі багато компаній, намети яких можна вважати топовими. Зосереджусь на тих, що є у продажі в Україні.

Серед легких й ультра легких наметів для бекпекінгу (хайкінгу, трекінгу) я б радив звернути увагу на моделі:

Серед наметів для велотуризму (байкпекінгу) найбільш цікавим, як на мене, з наявних в Україні є лінійка Hubba Tour від MSR.

Для зимового трекінгу, лижних походів та сходжень підійдуть моделі:

І нарешті, коли ми говоримо про штормові всесезонні намети, то тут поняття ультра можу бути не зовсім “лайт”, оскільки вимоги до таких наметів дуже високі, тут, навіть, при використанні найтехнологічніших матеріалів та елементів конструкції слід орієнтуватися на 3-4 кг ваги, як наприклад:

Висновок

При виборі намету, слід добре збалансувати своє бажання оновити спорядження із вашими реальними потребами. Переконайтесь, чи переваги дорогого намету відповідатимуть вашому способу мандрівництва: бережно ви обходитиметесь із тонкими матеріалами, або ж ні, чи готові перед розкладанням намету розстеляти футпринт, тощо. Кожна річ має свою сферу застосування, ультралегкий топовий намет не обов’язково мусить підійти для сходжень, а потужний зимовий намет часом може бути недоречним у поході Марморосами влітку. Звертайте увагу на деталі та «маркери»: рівність швів, хороша проклейка, наявність кольорового кодування, брендові фурнітура й каркас можуть свідчити про якість, навіть, при поверхневому знайомстві.

 

  1. Дякую за статтю, пізнавально!
    Із зауважень: автор постійно використовує термін “вага” для оцінки маси намету, що є хибним терміном. Рекомендував би замінити “вагу” на “‘масу”.

  2. Перепрошую, але автор статті користувався в зимку, коли наплічник 80-100літрів, геодезічними наметами Salewa? Там фактично не має тамбуру, треба спати, обіймаючи снігоступи та наплічник замість дівчини. Тамбур настількі маленький, що у ботинок 43 розміру торчать носи, і виробник провісив внутрішний шар на фастекси, щоб була можливість хоч якось цим наметом користуватись, якщо не має можливості готувати назовні.

    1. Юрій Шушкевич

      Якщо ви полюбляєте походи в жорстких погодніх умовах та вас не лякає намет вагою 3-4 кг за слонячим запасом міцності, то без сумніву

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *