Зазвичай, коли нам кажуть про кішки і льодоруби для сходження, ми уявляємо собі крутого альпініста десь під вершиною Евересту. І у Вас неодмінно знайдеться знайомий, ну або знайомий знайомого, який скаже, що в Карпатах льодоруб і кішки – абсолютно непотрібна річ. Але, насправді, висота гори не має принципового значення.

Зимове спорядження: кішки та льодоруби

Аутдорний словник

Необхідність цього альпіністичного спорядження визначається рядом умов, які можуть скластись і на цілком знайомій вам невисокій гірці. Кішки виручать вас на обледенілому схилі, який цілком може сформуватись, за умов сонячної погоди і сильного холодного вітру за кілька днів. Найчастіше таке трапляється на відкритих ділянках. І взимку не рідко такий схил можна знайти на Говерлі, Петросі, Попі Івані і навіть на Боржаві. Слизька, блискуча крижана субстанція, не підкориться ні вашому протектору від Vibram, ні трекінговим палицям, ні навіть цвяшкам з деяких снігоступів. Кішки непогано взяти на прокат, якщо збираєтесь підкорювати Говерлу в Новорічну ніч. Також вони вам неодмінно знадобляться, якщо плануєте їхати на Казбек, Монблан, Маттерхорн, або у весняно-осінні Татри.

Загалом кішки бувають так звані м’які – які підійдуть для будь-якого взуття.

Напівавтоматичні – якщо ви щасливий власник однорантових черевиків, як от наприклад Salewa Rapace. Тоді у вас є спеціальний виступ ззаду на підошві, в який кріпиться відповідний елемент з конструкції кішок. При цьому фіксація кішок буде більш жорсткою.

Та автоматичні – якщо ви серйозно налаштовані підкорювати високі гори, і вже навіть придбали собі пару дворантових черевиків, як наприклад Zamberlan Expert Pro. Такі кішки будуть кріпитись до черевика надзвичайно міцно і жорстко, що критично в таких випадках, як наприклад льодолазіння, де ви повністю стоїте на стіні, міцно закріпивши кішки в шар льоду їх передніми зубами.

Якщо будете вибирати пару все ж таки більше для проходження льодовиків, і загалом – для висотного трекінгу – зверніть увагу на модель з антипідлипами – спеціальними пластинами з гнучкого пластику, який не дозволяє налипати снігу між зубами кішок.

Єдиний мінус кішок для мандрівок в Карпатах – складно вгадати наперед, чи  вони вам знадобляться, а важать вони відчутно. Тому є різні гібридні варіанти, які забезпечать краще зчеплення з рельєфом, їх завжди можна брати з собою в зимову мандрівку і не перейматись, що даремно ніс на плечах три дні, якщо не знадобляться.

Наприклад варіант міні-кішок від AustriAlpine, чи  Salewa.

альпіністичні кішки та льодові інструменти

Льодоруб – ще один важливий атрибут в образі підкорювача восьмитисячників. Проте за деяких умов він може знадобитись і в Карпатах. Загалом він призначений для самозатримування на снігу. Якщо під час сходження людина втратить рівновагу і почне з’їжджати по стрімкому схилу, то правильно і вчасно скориставшись льодорубом – вона може зупинитись, часто врятувавши таким чином своє життя і здоров’я. Також льодоруб використовується для організації страховки на небезпечних ділянках схилу. Як саме і за яких обставин це робиться – знову ж таки, вам найкраще розкажуть на альпсемінарі.

Льодоруби бувають різних форм. Вигнуті варіанти з нахиленим дзьобом – призначені для проходження складних рельєфів і льодолазіння.

В альпінізмі застосовують класичний прямий льодоруб, оскільки така форма більше відповідає завданням, які виникають. Саме такий варіант може придатись вам для зимового трекінгу Чорногорою, на підйомі на Піп Іван Мармароський чи в зимових Ґорґанах.

Головне у будь-якій мандрівці, а особливо в зимовій, – не забувати про власну безпеку, а також безпеку Ваших товаришів. Не траверсуйте круті схили, не галасуйте в кулуарах, обов’язково беріть відповідний одяг, взуття і спорядження, правильно розраховуйте сили і можливий для подолання відрізок шляху на день – взимку 10-15 км за день – це нормальна відстань. За можливості реєструйте групу перед виходом в рятувального загону – повідомте їм шлях маршруту і кількість учасників. Не забудьте взяти термос і запасну пару рукавиць, дотримуйтесь правил техніки безпеки і тоді зимові гори неодмінно подарують вам найкращі краєвиди і незабутні приємні враження.

Тематичні статті:

Зимове спорядження: з чого почати?

Зимове спорядження: снігоступи

Зимове спорядження: лавинна лопата

 

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *