Снігоступи (лапки, ступні) – засіб для пересування по глибокому снігу. Чим більше площа поверхні, тим менше тиск на сніг, і, відповідно, людина менше провалюється при пересуванні по сніжному настилу,” – каже нам Вікіпедія. А також зазначає, що перші снігоступи люди придумали ще в палеоліті. То чому би нам не скористатись цим простим і логічним винаходом, який активно використовують вже більше тисячі років.

Зимове спорядження: снігоступи

 

Аутдорний словник

Сучасні снігоступи, звісно, відрізняються за своєю конструкцією, ми більше не робимо їх зі шкіри, кісток і палиць, але загальний план будови зберігся. Окрім основної функції – збільшення площі тиску на сніг, що дозволяє нам не провалюватися, сучасні снігоступи також обладнані гострими виступами з основної деки, які чудово допомагають закріпитися на настовій кірці чи фірні, а також – передніми “зубами”, що забезпечує впевнене зчеплення з поверхнею під час руху вгору схилом. У моделях, які розраховані для походів в гори, більшість виробників тим чи іншим чином реалізовують два-три режими руху. Це “поличка” під п’яту, яка дозволяє більш комфортно рухатись вгору, і режим вільної п’яти – для руху по більш-менш рівній поверхні. У деяких виробників є також режим фіксації п’яти до поверхні деки, для більшого контролю над конструкцією, наприклад на складних ділянках.

Загалом снігоступи вирішують питання “провалювання в сніг”, що часто стає причиною затрудненого або неможливого подальшого руху в мандрівці. Наприклад, якщо всю ніч буде йти густий сніг, то на ранок шар “пухляку” може виявитись настільки великим, що в ньому можна буде практично “потонути”. Також на снігоступах ви зможете легко і комфортно рухатись по товстому шару вологого снігу і ваші ноги на кінець дня залишаться сухими. Та і рух через жерепові поля, які засипані снігом… Для досвідчених – це яскрава картина, яка нагадує рух мінним полем – ніколи не знаєш коли провалишся і куди, а головне, чи зможеш вибратись з цього полону. У снігоступах – ця проблема може залишитись для вас фактично невідомою.

Загалом, зменшується ймовірність травмуватись під час провалювання, ви економите сили, а ваші ноги залишаються сухими, адже ви не борсаєтесь в снігу, а йдете поверх нього, швидкість пересування зростає. Зубці і всілякі виступи деки будуть просто незамінними на злежаному, обледенілому снігу, крім того – в снігоступах по такій поверхні ви йдете майже, як по асфальту і насолоджуєтесь краєвидами, а от без них – хаотично провалюєтесь. Окрім того – фірн і наст безжально шматують взуття з гладкої шкіри, а от зі снігоступами – вам це не загрожує. Тому  наявність снігоступів покриває більшість завдань в умовах зимових Карпат.

При виборі – зверніть увагу на загальний тип конструкції – у всіх відомих виробників є кілька варіацій – від найпростіших, до супер технологічних, як наприклад гнучкі снігоступи від TSL – відомого французького виробника.

Визначившись з класом снігоступів під ваші задачі – уважно читайте опис. Кожна модель характеризується діапазоном розмірів взуття, на які її можна налаштувати. В одних – це фактично універсальний варіант від 35 по 45 розмір взуття, в інших це може бути два-три різновиди однієї моделі – кожен з яких з більш вузьким діапазоном розмірів.

Також зверніть увагу на діапазон допустимого навантаження – він вказує вагу, яка передбачена конструкцією, для тривалої експлуатації. Полегшені моделі, а також моделі для жінок, зазвичай розраховані на вагу до 80 – 90 кг. Врахуйте окрім власної ваги, вагу одягу на вас, а також вагу наплічника. Звичайні моделі підходять для ваги до 120 кг, або навіть більше.

Не останніми параметрами при виборі є організація системи кріплень – наскільки вони зручні для користування в рукавицях, і наскільки швидко можна все налаштувати. А також вага пари. Адже перш, ніж ви почнете йти, вам доведеться якось транспортувати снігоступи. Зазвичай це біля 1,5-2 кг. Але повірте – це та вага, яку варто нести з собою.

Серед провідних виробників фірми – Tubbs, TSL, MSR. Якщо ви хочете спробувати снігоступи в дії в мережі Gorgany є можливість оренди

Тематичні статті:

Зимове спорядження: з чого почати?

Зимове спорядження: лавинна лопата

Зимове спорядження: кішки та льодоруби

 

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *