Таня Троянь, бренд-амбасадор Salewa в Україні, керівниця в TroyanTrekking
Регіон Яйка Ілемського і Молодої увібрав в себе все найкраще, що є в Ґорґанах – прекрасні дикі ґорґанські ліси з мохами, папороттю, смереками, море жерепу на вершинах, дзвінкі цекоти і при цьому багато краєвидів!
Карпатські хребти: Яйко-Ілемське та Молода
Карта для проходження маршруту: Західні Горгани – ламінована | не ламінована
Тут ще відносно безлюдно – якщо біля Яйка Ілемського буде конкуренція за місце в наметі, то далі по хребту в сторону Молодої можна нікого й не зустріти.
Ландшафт та головні вершини
Хребет Яйка Ілемського – Молодої (чи можливо правильніше – група вершин) розташований в Західній частині масиву Ґорґани між долин річок Молода, Мшана і Свіча. Як і всі Ґорґани має високу межу лісу – до 1500 м, а вершини і схили вище лісу – зарослі альпійською сосною (жерепом) і вкриті кам’яними розсипами. На відміну від сусіднього хребта Аршиці (який завдяки розташуванню часто проходять разом з Яйком, Молодою), ці гори прохідні по хребту і по маршруту відкривається багато краєвидів.
Яйко Ілемське (1679 м) – друга за висотою гора на цьому хребті з прекрасними краєвидами. З деяких ракурсів з сусідніх вершин має овальну форму, чим підтверджує свою назву.
Поганець (1667 м), Укерня (1620 м), Сиваня Лолинська (1642 м) – вершини на хребті між Яйком Ілемським і Молодою, зарослі гірською сосною. Стежка практично весь час йде між нею, але постійно з краєвидами. Мене особливо вражає краєвид з Сивані Лолинської на величну Молоду з шикарними лісистими схилами і на центральні Горґани.
Молода (1724 м) – найвища і наймасивніша гора в формі хребта-підкови, відокремлена від масиву Укерні полониною Солотвинка і від Яйка Перегінського перемичкою. З чудовим краєвидом на всі Ґорґани, зокрема на Грофу, яка вже просто навпроти неї. В долині під Молодою тече однойменна ріка, на якій стоїть найближче сюди село Осмолода, яке завдячує назвою цій горі (“Ось Молода”).
Яйко Перегінське (1596 м) – лісиста вершина поруч з Молодою в межах Ботанічного заказника Яйківського. Щоб насолодитися ґорґанським лісом, можна пройти навколо вершини екостежкою. Також є стежка на вершину.
Особливості місцевості
Райтштоки/траверси – скарб цих гір, особливо завдяки тому, що за умов поганої погоди ними можна обійти як весь хребет, так і окремими частинами (східний траверс Яйка Ілемського, східний траверс масиву Укерні, північний і південний траверси Молодої, екостежка навколо Яйка Перегінського). І крім того, що це чудовий варіант у випадку негоди, це ще неймовірно красиві стежки недоторканими лісами і з краєвидами, варті того, щоб йти сюди заради них. Траверси не є офіційними маршрутами, але на місцевості вони позначені помаранчевими стрічками і вказівниками, що є хорошими орієнтирами.
Волонтерство. Про активістів-волонтерів, які опікуються туристичними стежками я вже писала в статті про сусідню Аршицю. За останні роки вищезгадані траверси були ними прорізані і промарковані (Сашко Матура, Юрко Гудима), а також маршрут по хребту від Яйка Ілемського до Молодої (хто ходив тут понад 2 роки тому, відчує суттєву різницю – ця стежка в жерепі тепер широка і комфортна).
Ви можете долучитися до цього доброго діла фізично чи матеріально, для цього необхідно контактувати з волонтерами. Наприклад, Сашко Матура постійно робить анонси акцій і запрошує бажаючих.
Сезонна специфіка
Весна. В першій половині весни тут ще зима і підвищена лавинонебезпека. Ще в травні на вершинах може лежати сніг, а на хребті – снігові карнизи.
Літо. З середини липня починають достигати чорниці. В лісах яскравий зелений мох і багато папороті. На полонині Солотвинка пасуться коні (тут обережно, бо деякі з них ведуть себе нахабно). Єдиний мінус теплої частини року, як і на сусідній Аршиці, – тут багато мошок і комарів, особливо на полонині і місцях для ночівлі. Тож не забудьте засоби від комах.
Осінь. З вересня кущі чорниці на верхах та рідкі листяні дерева починають жовкнути, додаючи нового кольору в зелену палітру Ґорґан. Крім чорниці вже можна ласувати брусницями, лохиною, водянкою.
Як і в інших частинах Карпат, вже в вересні може випасти перший сніг. В даному випадку варто пам’ятати, що стежки верхами здебільшого проходять жерепом і він лягає під вагою снігу, що ускладнює рух і орієнтування. Хоч наразі стежки чудово прорізані, все ж жереп має властивість рости, тому майте це на увазі, слідкуйте за прогнозом погоди перед походом, візьміть навігатор і майте запасні варіанти маршруту.
Зима. Як на мене сюди варто йти тоді, коли жереп добре засипле снігом. Та головне пам’ятати про лавинонебезпеку – ці гори мають круті схили, а на хребті утворюються карнизи. Тож важливо слідкувати за прогнозом, станом снігу. Не забудьте зареєструватися в рятувальників (це раджу робити у всі пори року) та дотримуватися всіх правил безпеки в зимових горах. Не виходьте на вершини в тумані, рухайтесь по гребеню хребта та дотримуйтесь безпечної відстані від краю карнизів. Для комфортнішого проходження маршруту варто мати снігоступи. І обов’язково готуватися до зимових ночівель в наметі.
Місця ночівель, вода
Вода є в місцях для ночівлі і на траверсах – дивіться на карті. Траверси Молодої перетинають струмки, а на траверсі Укерні є джерела. На хребтах її звісно немає, тому в будь-якому випадку набирайте воду на перехід.
Полонина Мшана – маленька полонина на перемичці між Аршицею і Яйком Ілемським. Є трохи місця на самій полонині і трохи в лісі біля джерела. Джерело буває стає слабким, станом на середину липня 2020 – було досить потужним.
Полонина Довге Поле – прекрасна полонина на гребені під вершиною Яйка Ілемського. Своєю формою повністю відповідає назві. Тут є гарні затишні майданчики для ночівлі на межі лісу з південно-західного боку і є хороше джерело на виході з лісу зі сторони полонини Мшана. По можливості я завжди надаю перевагу цій полонині, відносно полонини Мшана.
Полонина Солотвинка на перемичці між масивом Укерні і Молодої. Зручне місце для ночівлі – в лісі на захід від полонини по червоному маршруту (позначене на паперових мапах) з джерелом. Якщо ночувати безпосередньо на самій полонині, то по воду доведеться ходити (мінімум 600 м) на вже згадане місце, або до потоку Росохан на траверсі Молодої.
Між Молодою і Яйком Перегінським знаходиться маленька заросла кінським щавлем полона і притулок. В притулку є дві невеликі кімнати, пічка. Біля будинку – місця для наметів і за 100 м струмок.
Цей туристичний притулок дуже чистий і доглянутий туристами і волонтерами (Сашком Матурою, Юрком Гудимою).
Якщо ви будете тут ночувати, не залишайте там своє сміття і не потрібні вам речі, які так само ж стануть сміттям. Заберіть з собою чуже сміття, якщо таке є.
Обов’язково залишайте сухі дрова для наступних відвідувачів, яких вони можуть врятувати.
А якщо хочете залишити там щось корисне, то це можуть бути сірники, свічки, цвяхи, медикаменти, з їжі – те, що не з’їдять миші і те, щоб з’їли б ви самі (а не просто що небудь, бо важко нести), щоб їх не підгодовувати і не розмножувати сміття.
Ці правила актуальні для всіх притулків/колиб/туристичних стоянок.
Поважайте інших туристів і людей, які вкладають свою працю і кошти, щоб ви могли отримати прихисток і бути в комфорті.
Будинок під Яйком Ілемським вже три роки, як згорів (бо хтось не дотримався правил пожежної безпеки)! Тому не розраховуйте на нього, хоч він і досі позначений на паперових і офлайн-мапах.
І взагалі ніколи повністю не розраховуйте на ночівлі в будинках, завжди беріть з собою намет і спальний комплект, який відповідає сезону. Адже завжди є шанс, що будинок буде зайнятий і, на жаль, як показує приклад з будинком під Яйком Ілемським – його вже може не бути, чи він може бути в поганому стані.
Полонина Гича розташована біля невеликої вершини (1271 м), на південний захід від основного хребта – на шляху в сторону Синевиру. Затишна, віддалена від цивілізації полонина з туристичним притулком і джерелом поруч.
Приклади маршрутів:
Осмолода – оз.Росохан – оз.Аршиця – пол.Мшана – пол.Довге Поле – г.Яйко Ілемське – хребет Укерни – пол.Солотвинка – г.Молода – під г.Яйко Перегінське – Осмолода.
Довжина маршруту: 58 км. Тривалість 4 дні.
Прекрасний маршрут зі стартом і фінішем в одній точці, що поєднує в собі ліси, озера і вершини, хребет Аршиці, і масив Яйка Ілемського – Молодої. З ночівлями на оз.Росохан, пол. Довге Поле і біля притулку між Молодою і Яйком Перегінським. Альтернативна послідовність ночівель – оз.Росохан, пол.Мшана, пол.Солотвинка зі спуском з Молодої по червоному маршруту. У випадку негоди масив Укерні можна обійти східним траверсом, а Молоду – північним.
Мислівка – р.Свіча – р.Правич – пол.Мшана – пол.Довге Поле – г.Яйко Ілемське – масив Укерні – пол.Солотвинка – г.Молода – лісництво Мшана – Осмолода.
Довжина маршруту: 41 км. Тривалість 3 дні.
Триденний маршрут з ночівлею на пол. Мшана (або Довге Поле) і пол.Солотвинка (або в долині р.Молода). В разі негоди вершину Молодої можна обійти південним траверсом.
Осмолода – р.Молода – лісництво Мшана – під Яйком Перегінським – г.Молода – р.Молода – Осмолода.
Довжина маршруту: 32 км. Тривалість 2 дні.
Першого дня вихід до будинку під Яйком Перегінським (тут і ночівля) і якщо є час/погода/бажання – можна радіально сходити на г.Яйко Перегінське (+2 км). Другого дня вихід на г.Молода і спуск в Осмолоду.
Варіанти виходу (та спуску) на хребет:
Осмолода – р.Молода – лісництво Мшана – г.Молода (жовте, потім жовте + червоне маркування). Відстань: 15 км. Різниця висоти: 1000 м. До руїн притулку під Молодою проходить долиною річок, від руїн – різкий підйом.
Осмолода – р.Молода – лісництво Мшана – будинок під Яйком Перегінським (жовте, потім зелене). Відстань: 13 км. Різниця висоти: 680 м. Відрізок по зеленому маркуванню від початку підйому від р.Молода до початку серпантину – йде розмитою долиною струмка (станом на липень 2020), але прохідний.
Мислівка – р.Свіча – р.Правич – пол.Мшана (синє маркування). Відстань: 12 км. Різниця висоти: 500 м. Дорога в долині річок по даному маршруту вся в вирубках, повалених деревах і зараз є кілька бродів.
Мислівка – Мельдунок – р.Свіча – пол.Солотвинка (до Мельдунка без маркування, від Мельдунка жовте, потім червоне + жовте). Відстань: 24 км. Різниця висоти: 730 м. Я б його мала на увазі, як дуже запасний. Особисто ним не ходила.
UPD. Дмитро Король попередив про поганий стан ділянки в районі річки Свіча, яку перетворили на болото лісоруби станом на минулий рік.
Свобода – г.Кругла Млака – пол.Гича – пол.Солотвинка (синє маркування, потім жовте, потім червоне). Відстань: 10 км. Різниця висоти: 465 м. Підхід до Молодої зі сторони Синевиру.
Відстані між головними вершинами і деякими стоянками:
г.Яйко Ілемське – г.Поганець – 1,2 км.
г.Поганець – г.Сиваня Лолинська – 3,4 км.
г.Сиваня Лолинська – пол.Солотвинка – 2, 1 км.
пол. Солотвинка – г.Молода – 3 км.
г.Молода – будинок під Яйком Перегінським – 4,3 м.
Будинок під Яйком Перегінським – Яйко Перегінське – 1 км.
пол.Солотвинка – пол.Гича – 4 км.
Логістика. Як дістатися?
До Осмолоди. Громадським транспортом краще добиратися через Івано-Франківськ. Автобусом з автостанції №1 (біля залізничного вокзалу) в Івано-Франківську до Калуша, і автобусом з Калуша до Осмолоди.
Автомобілем – з Калуша через Брошнів-Осаду, Пернегінське до Осмолоди, але від Брошнева дорога дуже погана, давним-давно розбита. Приміром автобус з Калуша їде близько 2 годин, а на мікроавтобусі в липні ми їхати з Івано-Франківська 2,5 години.
До Мислівки можна доїхати прямим автобусом зі Львова, який їде з автостанції №8 (біля залізничного вокзалу) в напрямку Міжгір’я, Хуста, але квитки доведеться купувати до зупинку Торунь, бо до Мислівки не продають. Також можна добратися з Івано-Франківська – є один прямий автобус до Ужгорода, або доїхати з Франківська до Долини і там пересісти на Львівський автобус до Хуста.
Якщо вам потрібно їхати зі сторони Закарпаття в Мислівку, то через Мукачево – Воловець – Міжгір’я або через Хуст – Міжгір’я.
Автомобілем з Львова та Івано-Франківська через Долину. Дорога Долина – Міжгір’я в поганому стані, але відрізок до Мислівки не такий великий і не такий страшний, як з Брошнева до Осмолоди.
До села Свобода – автомобілем через Воловець (якщо з Київ – Чоп), Міжгір’я, Синевир.
Усі використані фото з особистої колекції Тані Троянь, копіювання або поширення тільки зі згоди авторки.
Карпатські хребти:
Надзвичайно інформатиано.Дяка дописувачці.
Дякую Вам за фідбек!
Чи є можливість з Мислівки до Свободи проїхати велосипедом або мотоциклом?
На даний момент дорога з Долини до Мислівки ( і далі до Вишкова і Міжгір’я) уже відремонтована, в чудовому стані
19.06.2022 року ходили маршрутом Мислівка – Мельдунок – г. Поганець – г. Яйко. До Мельдунка синє маркування потім жовте і поворот на зелене (р. Тисовець). По зеленому маршруту є багато повалених вітром дерев, плюс високі чагарники. На повалах міток практично нема, але після вершини 1393 м йде хороша стежка і добре промаркерована.