Обрати спальник орієнтуючись на його температурний режим це лише перший крок до комфортного сну. Окрім температури комфорту спальника, вказаної виробником, існує ще купа факторів, які вливають на якісний та здоровий сон. В цій статті ми розкажемо чи варто одягатись, лягаючи в спальник, чому важлива добра вечеря перед сном, як краще висушити мокрі речі та дамо поради з власного досвіду, як зробити сон на природі приємним.
Спальник в парі з килимком. Іноді можна почути історію, як турист купив теплий спальник, з запасом по кофортній температурі, але все одно замерз в поході. Частина таких історій пояснюється тим, що килимок під спальником під час ночівлі не відповідав сезону. Насправді, спальник та килимок працюють разом на ваш теплий та комфортний сон. І якщо килимок не достатньо триматиме ваше тепло, то навіть дуже теплий спальник не допоможе. Адже утеплювач під вагою вашого тіла стиснеться і ви відчувтимете холод від землі.
Так само, теплий килимок з високим показником R-value не зможе компенсувати занизьку температуру комфорту спальнику. Тому як ми обираємо спальник, орієнтуючиись на температуру комфорту, так і килимок варто обирати звертаючи увагу на його сезонність та на відповідний показник R-value.
(просте пояснення від виробника килимків Big Agnes що означає R-Value конкретного килимка: від 1 до 2 це літній килимок, від 2 до 4 – килимок для міжсезоння, від 4 і більше це зимовий килимок)
Вдягатись чи роздягатись. Інтуїтивно може здатись, що чим більше ми вдягнемо речей на себе в спальнику, тим тепліше нам буде спати. Дехто з новачків за допомогою теплих речей навіть намагається компенсувати недостатньо теплий спальник. Проте все не так очевидно і питання набагато складніше. Чим більше одягу на вас надягнуто, тим більша вірогідність, що він стискатиме тіло і заважатиме нормальній циркуляції крові. Особливо, якщо це прилягаюча термобілизна, шкарпетки з резинкою і компресійним ефектом, куртка чи фліс, що тиснутиме під пахвами, флісові штани з резинкою на поясі.
Інша сторона питання полягає в тому, що якщо ви правильно підібрали розмір спальника, то вам не потрібно вдягати на себе багато одягу. Адже гріє вас не одяг, а об’єм теплого повітря в спальнику. Саме тому, якщо ви мерзнете вночі, то краще не одягати пуховий на себе, а вкрити ним спальник. Також можете закрити фліс чи пуховик і одягти його на нижню частину спальника, як вдягаєте на тулуб. Таким чином ви збільшите об’єм теплого повітря.
(найкраще мати один комплект термобілизни окремо для сну з шерсті меріно)
Якщо погана циркуляція крові веде до відчуття холоду, то варто одягати вільні, не обтягуючі речі, без резинок. Достатньо одного шару білизни, бажано приємної до тіла, адже тактильні відчуття теж важливі під час сну.
Чи варто вдягати мокрі речі. Найперше правило комфортного сну, це лягати в сухих речах та до сухого спальнику. Саме тому завжди потрібно розділяти речі, які ви вдягаєте під час переходів, і ті, які вдягаєте вечором коли поставите табір. Речі для табору та сну завжди мають бути сухими, тому краще їх разом зі спальником переносити в окремому гермомішку. Якщо дотримуватись цього правила, то вам ніколи не доведеться спати у вологих речах.
Попри те, що вогкі речі на тілі значно зменшують комфорт сну, дехто надягає їх щоб висушити теплом свого тіла. У цьому є сенс коли температура комфорту спальника перекриває температуру повітря на вулиці. Вам і не буде холодно і енергії тіла буде достатньо, щоб підсушити одяг. Однак є ризик, що волога може залишитись в самому спальнику і він відсиріє.
(теплі речі краще не вдягати на себе у спальник, а вкриватись ними або класти в ноги якщо простору у спальнику достатньо)
Тому найкращим рішенням буде не знімати відразу з себе мокрий одяг, такий як термобілизна чи фліска, а дати йому підсохнути на вашому тілі під час встановлення табору. А переодягтись лише перед самим сном. Деякі мілкі речі можна покласти з собою у спальник, наприклад устілки від взуття, шкарпетки. Якщо вони не висохнуть, то принаймні будуть теплими. Фліску можна надягти на спальник.
Добре поїсти перед сном. Здатність виробляти тепло і опиратись холоду залежить від того, наскільки добре ви забезпечили себе енергією. Тому вечеря має бути ситною, але разом з тим не важкою для шлунку. Інакше він просто буде витрачати енергію на перетравлювання великого шматка м’яса замість того, щоб ця енергія перетворилася б на тепло.
Керування вентиляцією. Якщо на вулиці холодно чи йде дощ багато з нас прагнуть закрити всі шпаринки в наметі та опустити тент максимально низько до землі. Хоч це може додати кілька додаткових градусів всередині, однак разом з тим ви отримаєте вологе повітря в наметі і велику кількість конденсату на ранок. І ось вже ваші речі та спальник будуть трошки вологішими і це зменшить комфорт сну.
(нижня внутрішня частина намету Big Agnes Copper Spur HV зроблена зі щільнішої тканини, яка затримує потік холодного повітря від землі, а верхня з сітки, що добре вентилюється)
Тому з довшої перспективи краще залишити можливості для вентиляції намету. Відкрити вентиляційні отвори, залишити простір між тентом і замлею. Також, якщо ви знаєте, що будете ночувати в наметі у холодних умовах, то при його виборі звертайте увагу на співвідношення та розташування москітної сітки на внутрішньому наметі. Якщо вона розташована лише у верхній частині, то холодні потоки повітря з вулиці не будуть безпосередньо проходити біля вашого обличчя.
Висновок
Краща інвестиція у теплий та комфортний сон на природі це вибір спальнику з достатньою температурою комфорту. Якщо ви ходите в гори з травня по вересень, то оптимальною такою температурою буде нуль градусів або близько того. Разом з тим правила які ми перелічили у цій статті допоможуть виключити будь які несприятливи фактори, що заважають під час ночівлі в горах.