Організація комфортного відпочинку просто неба, на відміну від облаштування власного помешкання, не вимагає надто багато зусиль. Якісний, добре доглянутий намет забезпечить вам не один сезон приємних мандрівок. Тож ми зібрали кілька порад, які допоможуть якомога довше зберегти намет у доброму стані.

Як доглядати за наметом?

Якщо ви збираєтесь у перший похід із вашою новою “нерухомістю”, то потренуйтеся розкладати намет перед виїздом. Перевірте наявність усіх кілків, розтяжок та інших необхідних деталей. Ознайомтесь із конструкцією каркасу. Можливо, вам доведеться швидко розкладати намет під дощем і на вивчення інструкції не буде часу. За можливості розкладайте намет не самі. Не прикладайте зайвої сили під час розтягування тенту та згинання секцій каркасу – у всьому є своя межа.

Розкладання та складання намету

Вибір місця для розкладання намету впливає не лише на комфорт сну у ньому, але і на його збереження. У сучасних наметах дно – найслабкіше місце. Високотехнологічна тканина легка та добре відштовхує воду, однак тоненька та боїться механічних пошкоджень. Намагайтеся максимально прибрати місце від шишок, гілочок, дрібних камінців та усього, що може пошкодити дно. Іноді ці речі важко помітити у високій траві, яка ззовні здається ідеальним місцем для намету. Для додаткового захисту дна деякі виробники рекомендують використовувати футпринт (підстилка під намет або додаткова підлога). Це шматок матеріалу, що відповідає розміру дна тої чи іншої моделі намету. Така річ захищатиме не лише від механічних пошкоджень, але й від бруду, та збільшить вологостійкість.

Також подбайте, щоб намет був на достатній відстані від вогню і до нього не долітали іскри. А ще мандрівники радять звертати увагу на дерева, під якими плануєте ночівлю. Наприклад соснову смолу, яка може скапувати з гілок, майже нереально відчистити від тканини. Також навіть невеликі сухі гілки можуть впасти через порив вітру і пошкодити тент.

Ну і, звісно, не забувайте про головні правила безпеки. Не варто ставити намет на краю урвищ або під високовольтними лініями електропередач. А ще не ночуйте впритул до води на березі гірських річок. У дощову погоду або після сильної грози рівень води може суттєво піднятися за лічені години. Слідкуйте за погодою. У випадку сильних вітрів не ночуйте на відкритій місцевості. Якщо іншої можливості немає, обов’язково користуйтеся додатковими розтяжками!

За можливості намагайтеся розташовувати намет у тіні. Або принаймні визначте схід та підберіть місце, де вранці максимально довго буде тінь (дерева, схил гори тощо). Це не лише забезпечить додатковий комфорт для любителів довше поспати, але й зменшить вплив ультрафіолетових променів на тканину, а отже “продовжить життя” намету. Із часом через тривале перебування під прямим сонячним промінням тканина втрачає свої водостійкі властивості та колір. Особливо це стосується дна і внутрішньої сторони зовнішнього тенту. Часто туристи перед пакуванням перевертають намет дном до сонця, щоб просушити. Це правильно, але не варто залишати його у такому положенні надовго.

Після розкладання спакуйте зайві кілки, розтяжки та інші елементи у чохол, щоб не розгубити. Складаючи намет, переконайтесь, що комплектація повна. Також не лінуйтеся витерти залишки ґрунту і болота з кілків перед пакуванням.

Намагайтеся завжди складати максимально сухий намет. Навіть, у добру погоду вранці на ньому може бути роса та конденсат. Якщо ви збираєтесь серед спекотного дня, усе одно варто додатково просушити дно.

Щоб зекономити час, витягніть усі речі з намету, зніміть тент, кілки та переверніть намет дороги дном. Поки ви пакуватимете наплічник – намет достатньо підсохне. Перед складанням каркасу витрусіть сміття з внутрішнього намету. Для цього просто підніміть його та потрусіть у руках. Не бійтеся, якщо каркас витримує вітер, то витримає й таку операцію. Але все в розумних межах. Скручувати намет варто дном догори. В такому разі внутрішня спальня і зовнішній тент залишаться чистими і сухими, навіть якщо під час переходу будете нести його під дощем.

Поводження з наметом під час таборування

Окрім дна, найбільше навантаження у наметах припадає на блискавки і шви. Розходження замків – це чи не найпоширеніша поломка. Причиною часто є надмірне розтягнення намету, порушення геометрії конструкції через розкладання на нерівному рельєфі або ж просто неакуратне поводження, різке шарпання тощо. Якщо, розклавши намет, ви відчуваєте, що в певних місцях блискавка ходить тугіше або взагалі застрягає, то переконайтесь, що намет розтягнений рівномірно. Загалом варто делікатно засувати замки, не шарпати повзунком, особливо коли у ньому застряг шматок тканини.

Якщо замок розходиться, обережно потягніть ним назад, поки він знову не повернеться на місце, та спробуйте запинати, злегка нахиливши бігунець усередину або назовні. Якщо він усе-таки продовжує розходитися, акуратно стисніть мультитулом повзунок замка так, щоб він трохи тісніше приставав до блискавки. Вважайте, щоб не перетиснути повзунок.

Намагайтеся не перевантажувати кишені та “полички” усередині намету. Це збільшує навантаження на блискавки, а також розтягує резинки, яким внутрішній тент кріпиться до каркасу. У новому наметі це ледь помітно, але, під дією температур і надмірного навантаження, ці резинки уже за кілька сезонів можуть втратити свої властивості.

Не ставайте на дно намету у трекінговому взутті. Дрібні камінці або патички, що застрягли у підошві, можуть пошкодити його. Узагалі краще залишати взуття при вході або в тамбурі. Бруд ніколи не був другом для спальні намету.

Зберігайте їжу та інші речі з міцним запахом у щільних контейнерах або взагалі поза наметом. Відомі випадки, коли дрібні тварини прогризали матеріал намету у пошуках їжі.

Ваш намет – не собача будка – ніколи не залишайте в ньому своїх улюбленців без догляду. Зубами і кігтями собаки можуть завдати шкоди вашому мандрівному житлу.

Усередині більшості наметів ви знайдете велику бірку зі знаком заборони використання вогню. І це не жарти, адже синтетична тканина спалахує від однієї іскри. Не радимо користуватися газовими пальниками усередині. Будь-який необережний рух може зіпсувати намет. Старайтеся готувати їжу хоча б у тамбурі і робити це дуже обережно, не залишаючи пальник без нагляду ні на мить!

Деякі виробники комплектують свої намети спеціальним ремонтним набором. Якщо такого немає, то варто завжди мати зі собою додаткову секцію дуги потрібного діаметру, армовану будівельну клейку стрічку та шматок міцної нитки із голкою. Цими засобами ви зможете тимчасово полагодити більшість можливих пошкоджень намету під час мандрівки. А ще можуть пригодитися кілька метрів звичайної мотузки, що може стати додатковою розтяжкою, сушаркою для речей, засобом для натягування додаткового тенту, тощо.

Догляд та зберігання після мандрівки

Зламану секцію каркасу можна замінити, дірку чи розріз – заклеїти, замок – відремонтувати, але якщо намет укриється пліснявою, то його можна лише викинути. Тому волога – це найбільший ворог наметів під час зберігання.

Ніколи не зберігайте вологий намет у складеному стані. Якщо погода не дозволила вам дотриматися порад з першого розділу і ви таки були змушені складати мокрий намет, то обов’язково просушіть його одразу після приїзду. Для цього ідеально підійде звичне місце для сушіння білизни. Втома, пізня година, зустріч з друзями не звільняє вас від цього обов’язку. Навіть якщо надворі дощ, розкиньте намет в гаражі, коридорі, терасі або просто в кімнаті на підлозі. Далі дотримуйтесь правила, яке говорить, – “Забагато просушування не буває”. Переконайтеся на 100%, що намет сухий, перш ніж сховати його.

Якщо цього не зробити, то вологий матеріал досить швидко покривається пліснявою, що псує поліуретанове водостійке покриття, руйнуючи його хімічною реакцією. Намет починає розшаровуватися, стає липкий, з’являється неприємний запах.

Найкращим варіантом для тривалого зберігання намету вважається великий добре дихаючий чохол (наприклад, із бавовни чи сітчастого матеріалу, або навіть звичайна наволочка для подушки), який слід підвісити у сухому прохолодному місці, куди не проникають прямі сонячні промені, наприклад у гаражі чи складовому приміщенні. За таких умов тканина намету добре провітрюється та довго зберігатиме свої властивості. Якщо такої можливості у вас немає, тоді під час тривалої перерви між мандрівками все ж варто час від часу діставати намет із тісного чохла та провітрювати надворі. Не зберігайте намет у підвалі або інших вологих приміщеннях.

Чистка намету

Не лінуйтеся чистити намет після кожної тривалої подорожі. Особливо це варто робити після кемпінгу на піску, у хвойному лісі чи у сухих місцях, де багато пилу. Якщо ваші подорожі часті, проте нетривалі, то намагайтеся чистити намет хоча б раз на сезон.

Більшу частину бруду можна видалити під струменем води зі звичайного садового рукава (шлангу). Внутрішній тент можна вивернути, як наволочку, та добре потріпати. Якщо намет потребує більш ретельного чищення, його доведеться встановити і відмивати вручну за допомогою м’якої губки прохолодною або теплою, але не гарячою, водою і м’якого мила. Після чищення необхідно дати намету повністю висохнути.

Також корисно використовувати спеціальні просочення, що відновлюють водовідштовхувальне покриття – це допоможе підтримувати у робочому стані вологозахисні властивості намету. Можна застосовувати спеціальні засоби, які випускають самі виробники наметів, або просочення, призначені для мембранного одягу.

Щодо прання, виробники не рекомендують прати тенти з водонепроникним просоченням матеріалу. Посилене тертя у процесі миття і вплив миючих засобів зменшують властивості водонепроникності. Згодом тент пропускатиме вологу в дощову погоду, якщо ви виперете його у пралці. У разі сильного забруднення, краще його добряче замочити у ванній і випрати руками.

  1. Дякую за інформативну і корисну статтю. Єдине з чим не погоджуюсь – користування розтяжками під час сильного вітру,- може зламати дугу (це з власного досвіду).

    1. Дякуємо за відгук! Не зовсім зрозуміло, що ви маєте на увазі пишучи про розтяжки. Поясніть детальніше 😉

      1. ” У випадку сильних вітрів не ночуйте на відкритій місцевості та користуйтеся додатковими розтяжками!”. 🙂

        1. Прикро, що у вас колись трапилася така ситуація. Можливо тоді зіграли ще якісь фактори, окрім вітру. Та все ж, з огляду на технічні рекомендації провідних світових виробників наметів, а також досвід наших друзів мандрівників та працівників компанії Gorgany, хочемо зазначити, що правильне розтягнення намету максимальною кількістю можливих розтяжок лише збільшить його шанси залишитись неушкодженим на сильному вітрі.

  2. А що робити, коли здирається така захисна плівка, яка є всередині намету по всіх швах? Вона у мене відслоюється.

    1. Це гідроізоляція швів. Від старості вона справді відшаровується, але це не смертельно. Є спеціальні засоби, якими можна відновити герметичність швів у наметах та іншому спорядженні.

      Наприклад:
      просочення/клей для швів McNett Seam Grip
      https://pro.gorgany.com/prosochennya-klej-dlya-shviv-mcnett-seam-grip-28g.html
      або просочення для швів McNett Seamsure
      https://pro.gorgany.com/prosochennya-dlya-shviv-mcnett-seamsure-60-ml.html

      У комплекті цих засобів є детальна інструкція з використання та спеціальна щіточка для нанесення.

  3. Дорого дня. Підскажіть, що робити, коли внутрішнє покриття зовнішньої палатки стало липким. І навіть дуги затягнути важко, липне та залишається на дугах.

    1. Юрій Шушкевич

      Доброго дня, чи можете назвати бренд намету, та чи перебували ви з ним в якихось специфічних умовах, дуже потужне сонце або навпаки, дуже вологі умови? Якщо є можливість, то надішліть фото, будь ласка.

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *