Як не заблукати у світі рюкзаків?

Ірина БайдужаАвтор | Рюкзаки

Протягом останніх десятиріч наплічники впевнено вийшли за рамки спеціального туристичного спорядження і завоювали важливе місце майже у всіх сферах життя. Гори, місто, біг, фотографія, лижі чи сноуборд, велосипеди, водні види спорту тощо. Для усіх цих напрямків підійде наплічник, але не один і той самий. То як не заблукати серед безлічі моделей і брендів рюкзаків та обрати найкращий варіант для себе? Щоб допомогти у цій справі ми розглянемо головні параметри, зважаючи на які слід обирати рюкзак для ваших потреб.

Головні характеристики

Об’єм

Головна характеристика усіх рюкзаків – об’єм. Його позначають у літрах. Наприклад типовий міський рюкзак має об’єм близько 15-20 літрів, хоча візуально він може виглядати маленьким. У літражі враховується об’єм зовнішніх кишень, клапанів тощо. До вибору об’єму слід поставитися максимально холоднокровно, адже маючи багато місця люди часто підсвідомо заповнюють його зайвими, або майже непотрібними речима. У туризмі навіть існує напрямок, яким називають максимальну оптимізацію об’єму та ваги спорядження – легкохідство

Вага вмісту

Існують показники максимальної ваги, на перенесення якої розрахований той чи інший рюкзак. Звісно, це не означає, що понаднормово навантажений рюкзак одразу порветься (йдеться про якісні вироби). Справа в тому, що, у випадку перевантаження, ергономічні властивості рюкзаків перестають працювати. Спинка та лямки не зможуть правильно забезпечувати комфорт несення. І очевидно, що при тривалому перевантаженні тканина швидше зносяться, а шви порвуться.

Вага рюкзака

Все, що ви несете на собі має вагу, яка в результаті додає навантаження під час руху. Якщо з вмістом сумок і рюкзаків все зрозуміло, то на вагу самих засобів для носіння увагу звертають не завжди. У довгих мандрівках відчуття цієї ваги загостюється, тому професіонали стараються обрати максимально легкі наплічники, щоб мати більший запас ваги при виборі вмісту. На цей аспект також варто зважити при виборі міського рюкзака, адже він не завжди буде заповнений, тож який сенс щодня носити зайвий кілограм за плечима.

Призначення рюкзаків

Звісно, найважливіше, що є в рюкзаку — це його вміст. Саме він визначає сферу використання наплічників, а отже спонукає виробників приділяти більшу увагу тим чи іншим деталям. Тож перед вибором варто уявляти як і де ви будете використовувати його найчастіше. Звісно, що ніхто не забороняє нести обід на роботу у наплічнику, з якого ви щойно випакували спорядження після двотижневої експедиції. Але універсальність — це доволі умовне поняття, яке часто конфліктує із комфортністю і зручністю. Правильніше сказати, що якийсь рюкзак може підійти для декількох сфер використання. Наприклад – рюкзак для міста+ручна поклажа+вело, або трекінг+багаж в подорож. Але на практиці зручніше для кожної цілі свій наплічник. Ну і звісно, ніхто не відміняв особисті смаки щодо дизайну і функціональності. Попри усі характеристики та функціонал, усе одно є категорія людей, що обирають наплічники за принципом “подобається” або “не подобається” ;). Загалом, рюкзаки можна поділити на такі групи.

Місто і офіс

Міський рюкзак Osprey Questa 26

Рюкзаки для щоденного використання невеликого літражу. У таких зазвичай проста конструкція без додаткового каркасу. Зручно, коли у міських рюкзаках багато кишень. Особливо це полюбляють жінки. У деяких моделей є цілі органайзери з маленькими кишеньками для дрібноти, спеціальною кишенею для окулярів та брелком для носіння ключів. А відділення для ноутбуку чи планшету уже давно стало обов’язковою нормою у хороших міських рюкзаках.

Фоторюкзаки

F-Stop backpack review.

Спеціалізовані наплічники для носіння фото- відеотехніки, змінних об’єктивів, штативу тощо. Цей весь набір зазвичай не дуже легенький, тому у таких наплічниках важлива зручність спини. Також багато фотографів, з поглядів безпеки, рекомендують вибирати фоторюкзак, який своїм дизайном не буде “видавати себе”. Тобто, щоб він був максимально простий, подібний до звичайних міських наплічників. Адже, не завжди усім навколо варто знати, що ви несете за спиною купу дорогої техніки. Також зручними є фоторюкзаки із змінною внутрішньою вставкою. Без неї рюкзак можна використовувати як звичайний міський. Натомість, вставку з технікою можна окремо спакувати у великий туристичний рюкзак чи у машину. Приємним бонусом у фоторюкзаках буде наявність рейнкаверу.

Велорюкзаки

Рюкзаки до 30 літрів, що розроблені для використання під час їзди на велосипеді. Мають вентильовану спинку, питну систему в комплекті або місце під неї, стегновий пояс. Можуть мати світловідбивні елементи, місце для кріплення шолому та проблискових маячків. Мають в комплекті яскраві чохли від дощу. Також у них передбачені спеціальні кишені для окулярів, насосу, відділ для інструментів, тощо.

Рюкзаки для трекінгу та експедиційні рюкзаки

Найпоширеніші туристичні рюкзаки об’ємом 40-70 літрів, менш популярні об’єми – понад 100л. Головне призначення – для несення спорядження, що необхідне для автономного походу. Об’єм рюкзака залежить від тривалості та складності походу, а також від кількості спорядження. Такий рюкзак має великий основний відділ з декількома варіантами доступу до нього, кишені для пляшок та питної системи, клапан, кріплення для палиць і льодоруба, компресійні стропи та стропи для кріплення спорядження. Найважливіший елемент трекінгових рюкзаків – підвісна система. Існує багато видів конструкцій та дизайнерських рішень, та всі вони мають одну мету – максимальний комфорт несення наплічника. Жорсткий каркас та пояс можуть мати кілька варіантів розмірів або можливість регулювання. Деякі виробники розділяють трекінгові рюкзаки на жіночі та чоловічі моделі, що відрізняються ергономікою спини та лямок. Варто звернути увагу на наявність кишень на стегновому поясі, рейнкавера чи водозахисного шару на тканині.

Хайкінгові рюкзаки

Sirrus і Stratos 26

Наплічники для легких походів з мінімальним спорядженням на один або декілька днів з ночівлями в будиночках, кемпінгах. Невеликий об’єм (до 40 літрів), розраховані на невеликі навантаження. Мають функціонал подібний до трекінгового рюкзака. Можуть використовуватися для міських мандрівок з авіаперельотами.

Спортивні та бігові рюкзаки

 

 

Максимально полегшені та ергономічні рюкзаки спецільної конструкції, що розраховані на невелику кількість речей, таких як: вода, енергетична їжа, аптечка, змінні речі тощо. Використовуються для тренувань або змагань з гірського бігу. Мають додаткові поясні та грудні стяжки для кращої фіксації. Можуть мати кріплення для трекінгових палиць, та місце для питної системи.

Рюкзаки для зимових видів спорту

Katie Paulson and Daniel Sohner take in the view in the backcountry of Marble, CO

Вузькоспеціалізовані рюкзаки для катання на лижах (сноуборді) або скітурних походів. Виробляються з міцних тканин, мають жорстку спинку з покриттям до якого не липне сніг, утеплений рукав для трубки питної системи, кріплення для лиж/сноуборду чи мотузки, кишеню для шолома. У таких наплічниках доступ до основного відділення часто здійснюється через велику блискавку по краях спинки. У деяких моделях вмонтований комплект лавинного захисту, або передбачене місце для його кріплення.

Рюкзаки для міських туристичних подорожей

 

Наплічники  із об’ємом в рамках ручного багажу більшості авіакомпаній, що є альтернативою незручним валізам на коліщатках. Такі рюкзаки можуть одночасно мати, і коліщатка, і лямки для несення на плечах. Існують також моделі без коліщаток, проте з ручками для несення на одному плечі або в руці. Доступ до головного відділення подібний до валізи, коли верхня частина повністю розкривається. Тут також є кишені для ноутбука, планшету, додаткові засоби для фіксації одягу, виведення навушників, кишені для зовнішніх батарей тощо.

Гідромішки та баули для водних мандрівок

Окремий вид рюкзаків використовується у водних видах спорту та відпочинку. Їх називають гідромішками або баулами. Вони пошиті з водонепроникної таканини або склеєні з спеціального матеріалу – ПВХ. Зазвичай складаються з одного великого відділення, що закривається спеціальним скручуванням кінців зверху, що фіксуються фастексами.

У закритому стані такий наплічник повністю герметичний, та захистить ваші речі від намокання, навіть якщо випаде уводу із каяка чи катамарну під час сплаву. У баулах фактично відсутня підвісна система, адже лямки використовуються для перенесення на невеликі відстані.

Комплектація рюкзаків

Попри те, що рюкзак – за замовчуванням річ самодостатня, все ж існує невеликий перелік додаткових аксесуарів, які можуть йти у комплекті або продаватися окремо. Наприклад, рейнкавери, додаткові подовжені стропи, питні системи, чохли для авіаперельотів. Деякі виробники пропонують доволі цікаві додатки до рюкзаків, наприклад сушка для одягу до наплічників EXPED.

Майже аксесуаром, можна вважати улютралегкий наплічник, що складається у чохол розміром з кулак і важить всього 90 грамів, але у розкладеному вигляді має об’єм 18 літрів! Це надуніверсальна річ, що може виконувати роль додаткового наплічника у мандрівці будь-якого стилю. Як для походів на пляж від готелю, так і для одноденних радіальних маршрутів під час трекінгу, коли не потрібно брати все спорядження.

Посадка та регулювання рюкзаків

Спинка рюкзака Osprey Sirrus

Важко переоцінити важливість зручної посадки рюкзака на спині, тому до вибору треба поставитись відповідально. Ідеальний варіант — це підбір з професіоналом, який може порадити з досвіду та ідеально “посадити” рюкзак конкретно на вас, знаючи про особливості регулювання конкретної моделі.

Якщо мова про рюкзак для походів, обов’язковою є примірка рюкзака з вагою. Так відразу буде зрозуміло чи підходить вам ця підвіска і уникнути дискомфорту в поході та зберегти спину здоровою. Якщо ви обираєте безпосередньо у магазині, не соромтесь попросити напхати у нього спорядження із полиць. Намети, спальники, аксесуари – у туристичних магазинах цього добра куди не глянь. Походіть з навантаженим наплічником у приміщенні магазину. Завжди міряйте декілька різних моделей, щоб відчути різницю у порівнянні.

Найпростіший спосіб — зважити на досвіду використання старого рюкзака. Чи вистачало його або, що б ви хотіли в ньому змінити? Якщо ж ви обираєте перший рюкзак, то можна відштовхнутися від аналізу об’єму та ваги уже наявного у вас спорядження, з яким плануєте ходити.

З такою ж уважністю ми радимо обирати і міський рюкзак, оскільки використовується він значно частіше ніж будь який інший. Тож, якщо ви шукаєте річ не на один рік, приділіть цьому увагу.

Також радимо звертати увагу на дрібні особливості, які на перший погляд можуть бути не важливими. Йдеться про поясні кишені, поясну стяжку на міських рюкзаках, глибину кишень та діаметр строп (щоб не виявилося, що між стропами нового наплічника не влазить ваш улюблений килимок або у кишеню не влазить улюблене термогорнятко).

До слова, у мережі Gorgany є можливість взяти туристичний рюкзак на прокат. У такому разі ви зможете у реальних умовах потестувати ту, чи іншу модель перед купівлею.

Last modified: 28.02.2018