Як обрати взуття для походу?

Взуття відіграє визначальну роль у мандрівці, оскільки від його якості та зручності залежить ваш комфорт, а отже і враження від походу. Якщо хочете після мандрівки мати приємні спогади і неушкоджені ноги, раджу серйозно поставитись до підбору взуття. Перш ніж говорити прикладно про конкретні ситуації спробуємо описати загальні характеристики трекінгового взуття.

Взуття має бути міцним і водночас легким. Міцність забезпечить високу зносостійкість і на складному рельєфі, і при поганій погоді, а легкість дозволить вам зекономити енергію та полегшить життя вашим ногам. Ще один важливий фактор – це ергономічність, або, простіше кажучи, комфортні відчуття, які створює взуття. Без цього ваша мандрівка не принесе нічого окрім болю та зіпсованого настрою. Коротко про складові елементи трекінгового взуття.

Підошва

Підошва Vibram черевика Zamberlan-Fell-Lite GTX. Фото: factorymedia.com

Підошва – основа взуття. Тому краще, щоб вона була якісною. Один з найкращих варіантів – підошва виготовлена компанією Vibram. Це визнаний лідер у сфері виробництва підошв для трекінгового взуття. Така підошва – це ідеальне поєднання міцності, гнучкості, зносостійкості та зчеплення з різними поверхнями. Зазвичай використовується тришарова підошва, де нижній м’який, але зносостійкий шар забезпечує зчеплення, середній шар – амортизує поштовхи при русі, а верхній, твердий, шар – рівномірно розподіляє навантаження і є своєрідним каркасом. Малюнки протекторів впливають на сферу використання підошви, тому на це теж слід зважати.

Устілка

Фото: hikingmastery.com

Основним завданням устілки є підтримання стопи в анатомічно правильному положенні і, відповідно, амортизація поштовхів, тобто розвантаження суглобів та хребта під час хотьби чи бігу (нижній шар устілки). Це допоможе не тільки уникнути травм, але й дозволить вам йти ще далі, а вашим суглобам служити ще довше. Окрім того верхній шар таких устілок має здатність вбирати вологу, а отже запобігає виникненню неприємного запаху. Його утворюють бактерії, що з’являються внаслідок потовиділення. Наприклад, відомий італійський бренд Salewa у деяких моделях свого взуття використовують технологію Cleansport NXT. Вона полягає у знищенні цих бактерій їхніми природними ворогами – мікробами, що розчеплюють піт на воду і вуглекислий газ. Таким чином зникає неприємний запах, а також знижується ймовірність виникнення грибка стопи.

Мембрана

Схематичний принцип будови черевиків з використанням мембрани Gore-Tex

Мембрани бувають двох типів: «пористі» (Gore-tex та ін.) і «безпористі» (SympaTex та ін.). Різниця в тому, що пори дозволяють краще відводити надлишкову вологу від тіла, проте вони швидше забиваються брудом і тоді ефективність мембрани значно знижується. Тим не менш найбільшою популярністю користується Gore-tex, хоча багато виробників взуття використовують мембрани власної розробки (приміром PTX від Alpine Pro).

Основною функцією мембрани є захист взуття від намокання, а також відведення зайвої вологи із середини (якщо вона пориста). Також це додаткова термоізоляція, але будь-яке мембранне взуття гірше «дихає» ніж звичайний аналог (а влітку це важливо).

Корпус

Черевики виготовляють зі шкіри, синтетики, або ж їхніх комбінацій. Синтетика працюватиме лише в теплих умовах. Натомість діапазон використання шкіри значно ширший: від літа до найлютішої зими. Вона є природньою мембраною, тому її структура значно щільніша ніж структура синтетичного матеріалу. Різниця лише в товщині, кількості шарів і типі шкіри (гладка шкіра, нубук чи замш).

Отже, я ви зрозуміли, кожна конкретна ситуація потребує відповідного взуття. Одразу ж слід зауважити, що в мандрівку потрібно брати окрім основного також запасне взуття. Щоб правильно вибрати основне взуття слід зважати на низку факторів.

Рельєф / складність маршруту

Рельєф місцевості на шляху мандрівника часто змінюється, окрім того, що й загалом буває дуже різним. Найлегшим варіантом буде мандрівка по туристичних маркованих маршрутах, втоптаних стежках (т. зв. хайкінг). В цьому випадку можна використовувати полегшені трекінгові черевики з м’якою підошвою (приміром Alpine Pro Crimson або Zamberlan Crosser Plus), або ж кросівки (Salewa MS Wildfire Vent чи Salewa UN Trektail GTX). Пересування по пересічній місцевості із постійною зміною рельєфу вимагає взуття з товстішою і твердішою підошвою, яке також захищатиме гомілкостоп від вивихів. Для цього найкраще підійдуть трекінгові черевики з твердою підошвою (наприклад Zamberlan Perk GTX). Не зайвим буде також захисний гумовий рант. Якщо маршрут передбачає подолання технічних етапів (скеле- чи льодолазіння), то варто обрати черевики сумісні із кішками (наявність двох, або одного кріплення для кішок, як у Salewa MS Rapace GTX). На висотах більше 3 км. сніг, зазвичай, ніколи не тане, перетворюючись в льодовики, тому якщо збираєтесь у високі гори – врахуйте це при виборі черевиків (прикладом таких чреевиків є Zamberlan Baltoro GTX або Zamberlan Expert Pro)… і не забудьте кішки / cнігоступи.

Пора року

Тут важливо врахувати температурний режим, а також кількість опадів. Влітку можна використовувати всесезонні безмембранні треки (наприклад Salewa MS MTN Trainer MID L), або ж оснащені мембраною Gore-Tex® Surround (наприклад Salewa MS ALP Flow Mid GTX та Zamberlan Airound Mid GTX). І ті, і інші добре виводитимуть надлишкову вологу, не паритимуть ноги, проте безмембранні значно швидше сохнутимуть ніж їхні мембранні аналоги (якщо вже раптом замочите). Якщо ви часто ходите в мандрівки і впевнені в собі, до того ж рельєф по маршруту не складний, – можна сміливо брати кросівки замість черевиків. Вони ще легші і компактніші (наприклад, Salewa MS Multi Track). Як запасне взуття влітку раджу брати трекінгові сандалі (наприклд, Turbat Kupalo чи Source Stream Men). Вони мають тверду і водночас достатньо гнучку підошву, міцно пришиті до підошви стропи, загалом легкі і компактні. Сандалі узагалі беззаперечні лідери серед взуття, що «дихає» ;). Хоча на ринку технологічного взуття з’явилися також цікаві новинки, які можна використовувати як змінне взуття у поході. Це поєнання високотехнологічних шкарпеток і міцної підови під назвою SKINNERS. Детальний огляд цієї новинки ми уже публікували раніше. 

Міжсезоння для мандрівника означає зменшення середньодобової температури і збільшення кількості опадів, тому тут не варто сподіватись на те, що треки швидко висохнуть і слід брати черевики із мембраною (Salewa MS Firetail EVO Mid GTX або Salewa MS ALP Trainer Mid GTX). Ваші ноги будуть сухі, а отже зігріті. Гумовий рант навколо черевика дозволить ще краще протистояти намоканню. Як змінне взуття можна використовувати кросівки (наприклад, Salewa MS MTN Trainer GTX). Вони менші і легші за треки, стануть в пригоді в кінці дня на місці ночівлі, або ж як основний варіант для ходьби в разі потреби.

Альпініст у подвійних черевиках для вистотних сходжень

Зима вимагає від нас особливої уваги при виборі черевиків. Окрім особливо твердої товстої підошви, вони повинні бути виготовлені із товстої шкіри, а також мати мембрану (наприклад, Salewa MS MTN Trainer Mid GTX). Шкіра буде працювати як основний термоізолятор, а мембрана, як додатковий. Чим товстіша шкіра – тим тепліше буде. В трекінгових черевиках для висотних сходжень використовують синтетичні утеплювачі, тобто виготовляють двошарові черевики (черевик в черевику). Зовнішній черевик виготовляють із міцного синтетичного матеріалу (не промокає і не боїться морозу), а внутрішній – із кількох шарів товстої шкіри або ж із додаванням синтетичного утеплювача (як у Zamberlan Denali Evo). Таким чином мандрівники рятуються від обморожень на найвищих вершинах світу. Взимку запасне взуття – треки, але не обов’язково з такими ж характеристиками як основний варіант, оскільки здебільшого ви їх взуватимете під час зупинок для ночівлі, або ж під час дороги до і після сходження.

Тривалість мандрівки

Від тривалості мандрівки залежить вага наплечника, який ви несете на собі. Тут ми враховуємо лише варіант автономного трекінгу (коли з наметами і все на собі). Для хайкінгу, де немає важкого наплечника в принципі, достатньо легких трекінгових черевиків, або й кросівок з м’якою підошвою. Інша річ, коли ви йдете не один день і несете на собі важкий наплечник: ваші ноги, особливо коліна, витримують серйозні навантаження, які збільшуються пропорційно із зростанням складності маршруту. Тому основна вимога до взуття – це наявність товстої і твердої тришарової підошви, яка буде одночасно утримувати стопу, ізолювати її від впливу нерівностей рельєфу, а також виконувати функцію амортизатора. Окрім того взуття має добре охоплювати стопу і фіксувати її разом з гомілкостопом, щоб уникнути травм і мозолів, які зіпсують будь яку мандрівку.

фото: badasshuntingboots.com

Отже, як ви зрозуміли, правильно підібране взуття є одним із найважливіших факторів успіху вашої подорожі. Коли ви нарешті обрали свій варіант, не забудьте запастись якісними трекінговими термошкарпетками, а також як слід розносіть взуття перед мандрівкою, щоб воно підлаштувалось під особливості вашої стопи. Тоді ваша подорож принесе вам тільки позитивні емоції і гарні враження.

Last modified: 06.03.2018