Ті з нас, хто мав досвід туристичних походів, добре змогли зарадити собі під час перших відключень світла. З того часу багато змінилось. З’явились більш стійкі рішення щодо автономних систем живлення у вигляді зарядних станцій та генераторів, кожен міг обрати свій шлях адаптації. Однак пишучи зараз цей текст без світла, я все ще розраховую на деякі речі з мого туристичного життя, а головне, на досвід здобутий в походах. І хочу ним з вами поділитись.
Світло
Загалом похідний досвід під час блекаутів є найбільш релевантним у трьох типах ситуацій. Перша – коли потрібно організувати освітлення оселі. Друга – коли потрібно приготувати їжу та гарячі напої, а будинок немає централізованого газового постачання. Третя ситуація, коли до відсутності електроенергії додається ще відсутність теплопостачання у холодну пору року. В коментарях деякі чиновники не виключають і такого, тож варто бути готовим. Почнемо з першої.
Найбільш помічною річчю з мого набору туристичного спорядження став налобний ліхтарик. Завдяки ближньому розсіяному світлу можна зорієнтуватись на кухні та в різних шафках, з дальнім світлом зручно гуляти з собакою. А головна його перевага це вільні руки. Разом з тим точково можна освітлити квартиру кемпінговими ліхтарями. Гірлянда, що раніше створювала затишну атмосферу біля намету тепер робить м’яке приємне світло у вітальні. Направду, ми використовуємо її не лише коли немає світла, але й просто для романтичного настрою з гарячою чашкою чаю та книгою, або музикою та келихом вина.
Як нагріти воду та приготувати їжу
Вибір обладнання для кухні залежить від ваших запитів. Комусь потрібно просто можливість мати окріп, швидко та зручно закип’ятити воду, хтось хоче мати повноцінну можливість готувати. Електричний чайник чи плита мають високу потужність роботи, тож далеко не кожна зарядна станція може їх живити. В такому випадку теж цілком може допомогти туристичне обладнання.
Найшвидшим, ефективним та зручним способом отримати окріп є використання інтегрованої системи. Вона має конструкцію в якій добре підпасовано чаша з об’ємом для води та пальник під нею. Чаша має неопреновий (в деяких випадках корковий) чохол, кришку, а на дні теплообмінник, що робить всю систему енергоефективною. Це означає, що з перспективи регулярного використання інтегрована система може споживати менше газу ніж інші пальники.
Через високу потужність інтегрована система добре підходить для швидкого кип’ятіння води, однак приготувати в ній страву вже не вийде. Вода википатиме швидко, їжа може пригорати. Тож такі системи найкраще підійдуть для ситуацій коли ви хочете мати лише окріп, приготувати гарячі напої або сушену та сублімовану їжу. Така їжа також стане доречною у випадках коли немає можливості довго готувати, а хочеться отримати готову страву.
(Інтегровані системи від Jetboil з різними об’ємами та діаметром чаші: MicroMo, MiniMo та Sumo)
Гарною альтернативою інтегрованій системі може бути поєднання газового пальника і туристичного казанка. Весь туристичний посуд на якому готують їжу, включаючи казанки та сковорідки є більш енергоефективним. Він виготовляється переважно з алюмінію, що має кращу теплопровідність, також такий посуд зазвичай роблять з тонкими стінками. Все це в результаті дає швидший час закипання та ефективніше використання газу. Тож до газового туристичного пальника радимо також мати туристичний посуд.
Обираючи пальник варто, в першу чергу, звертати на діаметр конфорки. Деякі з них вузькі й краще підійдуть для маленьких казанків. Більший діаметр дозволить скористатись більшим об’ємом посуду. У казанках вже можна готувати страви, наприклад супи або каші, також на пальник можна поставити сковорідку і смажити їжу. багато туристичного посуду мають антипригарне покриття, керамічне або тефлонове, що спрощує користування ним.
(варто звертати увагу на те, чи є у пальника п’єзо елемент, на фото пальник Soto Amicus з п’єзо)
Отже, за допомогою поєднання пальника та посуду можна не лише закип’ятити необхідний об’єм води, але й приготувати нескладні страви. Мінусом є те, що такі конструкції з газового балона, пальника та казанка є досить хиткими, на відміну від інтегрованих систем. Легко зачепивши казанок його можна перекинути. Це може бути обмежуючим фактором, якщо ви плануєте користуватись таким поєднанням кожен день.
Більш зручною для постійного приготування страв є газова туристична плитка. Вона має стійку конструкцію з великою конфоркою, куди можна встановити різний за розміром посуд. Хоч в газових плитах здебільшого не йдеться про високоефективні рішення, як у випадку з інтегрованими системами чи деякими вдалими поєднаннями пальників та казанків, та все ж у плитах використовуються в абсолютній більшості цангові газові балони, що традиційно є дешевшими за різьбові, які живлять інтегровані системи чи пальники.
(на плиті можна розміщувати великі за об’ємом кастрюлі)
Гарним доповненням до різного обладнання для приготування їжі буде термос, в тому числі термос для їжі. Зі звичайним термосом не потрібно буде кілька разів підряд кип’ятити воду для чаю або кави, а в термосі для їжі можна запарювати та тримати різні каші.
Як не змерзнути в оселі без опалення
В поході турист зазвичай не має жодних зовнішніх джерел тепла і головний спосіб не мерзнути в умовах низьких температур як завгодно довго це зберігати власне тепло, що виробляє наш організм. Існує багато способів це зробити використовуючи одяг та туристичний спальник, головне опиратись при цьому на певні правила, про які говоримо нижче.
Головна функція термобілизни не збереження тепла, а терморегуляція, до того ж термобілизна є частиною тришарової системи одягу. Це означає, що функціональна термобілизна є ефективною лише коли ви фізично активні та в основному вона відводить вологу від тіла. Таким чином ваша шкіра залишається сухою і не переохолоджується. Також ваш організм не витрачає енергію на нагрівання вологи в структурі одягу близько до тіла.
Якщо ж ви використовуєте термобілизну для того, щоб зігрітись без фізичної активності, то краще вдягати щільні варіанти з вовною меріно або синтетикою, що має ворсисту структуру з внутрішньої сторони. Однак слід пам’ятати, що термобілизна це лише базовий шар, основний ефект утеплення виконує наступний середній шар одягу. Наприклад фліска, жилет чи пуховий або синтетичний светр. Також важливо не використовувати термобілизну з компресійним ефектом яка щільно прилягає.
Головний принцип пошарової системи одягу, одягти якомога менше отримавши максимальний ефект, можна застосувати і для того, щоб зігрітись в холодних умовах вдома. Збільшення кількості одягу може не дати потрібного ефекту, якщо ж одяг також буде щільним, тиснутиме чи заважатиме рухам, то ефект може бути зворотнім. Ви мерзнутимете через погану циркуляцію крові. Саме тому також не варто використовувати термобілизну, що щільно прилягає до тіла, одяг має бути вільним, не важливо чи це технічний фліс, чи повсякденний в’язаний светр.
Ми втрачаємо багато тепла через кінцівки та голову, місця з великою площею шкіряного покрову. Також саме відчуття холоду інтенсивніше тоді, коли кров від кінцівок спрямовується до тулуба і внутрішніх органів. Це означає що тримаючи в теплі руки, ноги та голову ви суб’єктивно будете менше відчувати холод та збережете більше тепла. Саме тому не варто нехтувати шкарпетками, рукавичками та шапкою, а думати про них в першу чергу.
Використання спальнику під час сну в холодних умовах є цілком доречним. Спальник є закритим з різних сторін і рухаючись в ньому ми не випускаємо тепле нагріте нашим тілом повітря. Разом з тим в середині спальника об’єм вільного простору менший, ніж під домашньою ковдрою і ми менше витрачаємо енергії на обігрів цього простору. Отже, у спальнику ми швидше відчуємо себе в теплі.
Висновок
Окрім безпосередніх вмінь як організувати собі смачну вечерю та теплий сон в горах, досвід походів вчить нас психологічно адаптуватись до різних несприятливих ситуацій, а також об’єднуватись та допомагати один одному. Тож під час відключень світла не забувайте за організацією побуту про своїх близьких та підтримуйте один одного. Це найважливіше, що може нам допомогти.