Нанна Гуннарсдоттир (Nanna Gunnarsdóttir). Фото: guidetoiceland.is

Щороку стрімко збільшується кількість охочих піднятися на вулкани та прогулятися льодовиковими долинами Ісландії. Але, окрім величезної кількості неймовірних природних об’єктів, що не вміщаються у путівниках, Ісландія унікальна також тим, що кількість туристів в рази перевищує місцеве населення країни, яке становить всього 335 тис жителів.

Відповідальний туризм: Ісландія

Мільярди доларів від туристів зміцнюють Ісландську економіку та бізнес, але водночас спричиняють певні виклики. Про те як країна переживає ці зміни розповідає місцевий гід та менеджер компанії Guide to Iceland Нанна Гуннарсдоттир (Nanna Gunnarsdóttir).

Завдяки іноземцям туристичний бізнес “крижаної країни” без перебільшень розвивається з блискавичною швидкістю. У 2010 місцева комісія з питань туризму зафіксувала близько півмільйона відвідувачів. Минулого року ця кількість зросла до 1,8 млн.

Звісно, найпозитивнішим ефектом стало створення робочих місць. Безліч існуючих стартапових компаній процвітають завдяки туризму, що суттєво зміцнило економіку після фінансової кризи 2008 року. Наплив мандрівників приносить користь не лише туристичним фірмам та гідам, а й ресторанам, кафе, сектору розваг, працівникам торгівлі і навіть будівельникам та сантехнікам.

Нові кафе та крамниці з широким асортиментом відкриваються майже щотижня, пропонуючи місцевим мешканцям різноманіття страв, розваг, напоїв та дизайну за конкурентними цінами.

На сьогодні для місцевих значно дешевше подорожувати за межами країни, так як тепер чимало літаків різних авіаліній курсують цим напрямком, в той час як у 2002 році ринок був монополізований лише однією авіалінією.

З моментальним збільшенням напливу подорожніх інфраструктура не була в силі справитися з пропозицією житла для всіх охочих. Немало старих будівель перетворюються на новенькі готелі у центрі міста. Якщо ж туристичний бізнес почне занепадати, столиця перетвориться у місто-привид. Airbnb-сервіс швидко набув популярності та став більш вигідним для місцевих ніж довгострокова здача в оренду їхнього помешкання, що ускладнило пошук житла для багатьох місцевих мешканців.

Містечко Stykkishólmur на заході Ісландії. Фото: guidetoiceland.is

Навколишнє середовище теж зазнало згубного впливу. Ісландці добре знають, що потрібно чекати сторіччя, поки виросте делікатний мох, про мінливість погоди та імовірність заблукати в густому тумані, атлантичні хвилі, які легко затягують з собою в море, сходження на айсберг, що загрожує життю; ви можете назавжди провалитися через тріщину в льодовику, а відсутність магазинів та транспорту на високогір’ї — цілком звична річ, і це — ще далеко не цілий список речей, про які часто не дбають туристи.

Ісландсткий мох. Фото: Pixabay

Тож не дивно, що із збільшенням зацікавлення країною зросла кількість смертельних випадків, так як багато іноземців не розуміють серйозності небезпеки та ризику. Подекуди такі території варто узагалі відмежовувати попереджувальними знаками. Сільська місцевість також різко набрала популярності серед подорожніх. Раніше малодоступні місця стали “must to visit” серед туристів і посилений дорожній рух завдав збитків тендітному навколишньому світу. Посеред недоторканої природи появилися паркінги, вбиральні та інша інфраструктура.

Долина Reykjadalur на Південному Заході Ісландії. Фото: guidetoiceland.is

Як мінімізувати вплив цих факторів

Як я вже згадувала вище, Airbnb свідомо завищує ціну на місцеву оренду. Натомість абсолютно реально підшукати комфортні гостьові будинки, або ж затишні хостели, що здаються без посередництва глобальних туристичних сервісів. Це допомагає підтримувати баланс цін.

Щоб мінімізувати вплив на природу, залишайте місця такими, якими вони були до ваших відвідин. Звертайте увагу на знаки і беріть до уваги поради місцевих.

Туристи купаються у басейні з термальною водою джерела Seljavallalaug на Півдні Ісландії. Фото: guidetoiceland.is

Не бійтеся самостійно орендувати авто і рушайте на зустріч пригодам! Вибирайте бічні дороги (крім F-доріг, в таких випадках потрібно вибрати 4WD і перевірити їх доступність). Дбайте про безпечне місце для паркування під час відвідин дикої природи, не залишайте машину просто на дорозі. Не лінуйтися піти у трекінг горами.

Що не можна залишити поза увагою в Ісландії

“Основні атракції” – найдосяжніші, все ж по всій країні розкидані місця, що манять туристів своєю віддаленістю. Водоспади Сельяландсфосс і Скоуґафосс — користуються великою популярністю, так як обидва знаходяться біля кільцевої автомобільної дороги поблизу Рейк’явіка. Озирнувшись зовсім неподалік ви відкриєте для себе інші менш людні, але не менш миловидні водоспади. Піднімайтесь східцями на Скоуґафосс і вам відкриється на вид на вервечку з 35и водоспадів. Якщо ви продовжите свій шлях через Фіммвердюхаулс (довга 10-годинна піша мандрівка), він приведе вас прямо на хребет Тоурсмерк.

Охочим насолодитися красою  високогір’я та оглянути природний заповідник Горнстрандір у Вестфірдірі варто запланувати мандрівку з червня по серпень. Ці місця ідеально підійдуть для любителів подорожувати з рюкзаком подалі від цивілізації — тут ви не знайдете готелів, крамниць та заправок. Єдиний спосіб подорожування — піші- або веломандрівки, чи навіть верхова їзда (крім високогір’я).

Печера Grjótagjá на півночі Ісландії. Фото: guidetoiceland.is

Якщо ви перевтомлені людними місцями, але маєте достатньо часу в запасі, відвідайте Вестманові острови. Добирання до цієї тихої гавані потребує лише  бронювання човна. А ще, влітку варто спробувати подорожувати вночі так як в Ісландії — білі ночі.

Переклад з англійської Дзвінки Набитович

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *