Дехто ходить в похід, щоб гарно поїсти, дехто навпаки, редукує свої гастрономічні примхи до пачки сушеної їжі та шоколадного батончика з горіхами.
Розповідь про мрію та її втілення в життя, власний та запозичений досвід у високогірній, наскільки це можливо, кулінарії та кілька простих рецептів.
Низькі температури, сильний вітер та сніг - це завжди виклик. Особливо, якщо ви щойно прокинулись і залишили спальник, щоб приготувати собі сніданок.
Відпочинок на лоні природи з палатками — це один з найулюбленіших та найпопулярніших способів проведення вільного часу для людей різних вікових груп. Незалежно від того, в яку локацію (ліс, гори, узбережжя річки чи моря) планується подорож та на яку відстань, важливо правильно до неї підготуватися і запастись всім необхідним для комфортного приємного відпочинку. Крім спеціального туристичного спорядження варто подумати і про хліб насущний. Що саме та в якому посуді готувати краще продумати заздалегідь. Це дозволяє спланувати покупки без зайвих витрат та нести з собою лише необхідний посуд.
Туристичний казан — це обов'язковий та важливий атрибут кожної мандрівки. Він багатофункціональний, адже підходить для приготування перших і других страв. Тобто, всього одна ємність дозволить забезпечити смачною їжею на сніданок, обід, вечерю всіх членів походу. Звісно, готувати смачні страви на вогнищі чи туристичній газовій горілці можливо лише у тому випадку, якщо казан підібрано правильно, хорошої якості. Обираючи модель з широкого різноманіття, варто орієнтуватися на кількість людей та тип страв, які планується готувати.
Зважаючи на те, що відпочинок кемпінгового типу дуже популярний серед українців, знайти необхідне спорядження, аксесуари та посуд для походу сьогодні зовсім не важко. Проте купувати перше-ліпше — не надто вдала ідея. У випадку з казанком неправильний вибір може стати причиною додаткових складнощів при транспортуванні, приготуванні певних страв. При виборі туристичного казанка варто звернути увагу на наступні критерії:
Зазвичай для туризму прийнято використовувати казани з чавуну та алюмінієвих сплавів. Перші ідеально підходять для приготування популярних страв середньоазіатської кухні — плову, шурпи, азу, лагману. Завдяки товстим стінкам та дну вони прекрасно підтримують температуру протягом тривалого часу, тож страви залишатимуться смачними і теплими протягом кількох годин. Алюмінієві казанки туристичні слід обирати в тому випадку, якщо ви плануєте готувати супи чи каші. Уха, мисливський м'ясний суп, традиційний український куліш виходять у них просто прекрасно. Купити казанок туристичний з доставкою у Львів, інші міста України можно в інтернет-магазині компанії Gorgany.
Це питання — одвічна дилема для більшості мандрівників. Обидва різновиди зручно використовувати для приготування страв на відкритому вогнищі, адже ці матеріали вогнетривкі. Чавунні моделі мають, зазвичай, значну вагу навіть при невеликому об'ємі. Алюмінієві казани значно легші. Якщо мова йде про тривалу подорож з частими пішими переходами на довгі дистанції, краще надати перевагу саме останньому різновиду. Їх набагато легше транспортувати. При цьому слід зауважити, що чавунний казан може використовуватися і у якості сковорідки, тож можна буде взяти з собою на одиницю менше речей.
Коли питання з видом матеріалу виготовлення вирішене, залишається звернути увагу на додаткові експлуатаційні характеристики, які покликані зробити використання простим та комфортним. Зокрема, мова йде про наявність антипригарного покриття на внутрішній стороні виробу. Це — обов'язкова умова смачних страв на відкритому вогнищі. Сучасні моделі туристичних казанів, представлені на сайті gorgany.com, легко мити та очищати від копоті після вогнища, тож зберігання не стане проблемою. В інтернет-магазині компанії Gorgany туристи можуть придбати найпопулярніші зручні моделі за доступною ціною.