поради
Зимові гори: йти не варто лишитися
Як зібратися у зимовий похід та куди піти для початку
Похід у гори взимку – це казкові краєвиди, багато пухкого снігу, надзвичайно чисте, морозне, повітря та особливі емоції! Такі пригоди потребують ретельнішої підготовки, однак враження від засніженої недоторканої природи того варті!

І головне - тут немає нічого складного. Прості поради допоможуть вам правильно зібратися у зимові мандри та почувати себе комфортно та впевнено поміж снігових краєвидів.

Фото на обкладинці: Борис Віктюк/turbowinter.com
Отож, що необхідно брати з собою у зимовий похід?
Взуття
Переважна більшість трекінгових черевиків є всесезонними. Тому, у поєднанні з якісними трекінговими термошкарпетками, їх цілком достатньо для зимового походу у невисокі гори, наприклад Карпати. Шкарпеток варто взяти кілька пар для зміни, а черевики можна додатково обробити спеціальними водовідштовхуючими засобами.
Одяг
Слід подбати про теплий, волого- та вітронепроникний верхній одяг. Оптимальний комплект складається з термобілизни, флісу, куртки і штанів. Можна комбінувати пухову куртку з тонкою мембранною, або скористатися звичним лижним комплектом.
Теплі аксесуари
Шапка, рукавиці, мультифункціональна пов'язка - обов'язкові речі для зимової мандрівки. Рукавиць варто взяти дві пари: тонкі та утеплені (наприклад, такі де чотири пальці разом), і використовувати їх у два шари. Також варто подбати про додаткові шерстяні шкарпетки, якщо плануєте ночівлю.
Туристичні бахіли
Досить просте, та водночас важливе, захисне спорядження, що запобігає потраплянню снігу в черевики. Бахіли також захищають нижню частину штанів від механічних пошкоджень (гілки, кущі, каміння тощо). А ще їх можна використовувати для захисту від болота та бруду. Адже набагто легше чистити бахіли, аніж прати мембранні штани.
Трекінгові палиці
Річ, яка суттєво спрощує будь-який піший похід, і зимові умови зовсім не є винятком з цього правила. Але варто подбати про спеціальні снігові кільця, які кріпляться знизу.
Снігоступи
Для легшого пересування по глибокому снігу варто взяти снігоступи. Це спеціальні накладки, що одягаються на черевики та не дають провалюватися у сніг.
Окуляри від сонця
На перший погляд зайва річ, однак це не так. За умов сонячної погоди, світло відбивається від снігу та разить очі набагато більше, ніж влітку. Щоб не відчувати дискомфорту варто мати окуляри. Деякі виробники навіть пропонують спеціальні моделі окулярів для висотних сходжень.
Спорядження для ночівлі
Плануючи кількаденний похід взимку, мандрівники зазвичай стараються ночувати у колибах. Найбільш вправні навіть пробують будувати іглу. Однак, намет варто таки мати, про всяк випадок. В будь-якому разі для ночівлі вам знадобиться значно тепліший, ніж влітку, спальник та килимок.
Термос
Якщо літній перепочинок у поході асоціюється з освіжаючим ковтком води з потічка, то зимовий - з горнятком гарячого чаю або кави. Якісний термос забезпечить цей сервіс за кілька секунд.
Хімічні грілки
Аптечка - обов'язковий атрибут будь-якого походу. Взимку туди варто додати кілька хімічних грілок. Вони можуть не знадобитися, але при потребі будуть добрим джерелом тепла для зігрівання ніг або рук. Також можна кинути у спальник на ніч.
Туристичний пальник
Річ яка спрощує та пришвидчує приготування теплих напоїв та їжі. Серед основних зимових переваг - не потрібно дрів, можна користуватися у колибі, швидко розтоплює сніг. Також є спеціальні насадки - обігрівачі або лампи.
Зверніть увагу: взимку, особливо у туманну погоду, часто буває надзвичайно складно визначити правильний напрям руху, тому для орієнтування на місцевості візьміть туристичний gps-навігатор (якщо вмієте ним користуватись), або ж просто закачайте трек та офлайн-карти планованого маршруту у навігаційну програму на телефоні. Туман у поєднанні із засипаною снігом стежкою майже не залишає шансів, без допомоги додаткових засобів, зрозуміти куди іти.

Також, памʼятайте, що на холоді батареї електронних пристроїв сідають значно швидше. Візьміть з собою портативний зарядний пристрій та подбайте про надійний ліхтарик, адже взимку темніє значно швидше.
Надійні туристичні ліхтарики
Накидка на рюкзак
Рейнкавер або накидка на рюкзак чудово підійде не лише для захисту від дощу, але й від снігу взимку. Використовуючи його, ви уникнете забивання снігу між зовнішніми лямками та зможете одразу запхати чистий наплечник у колибу чи намет. Також це захистить рюкзак під час транспортування, аже у зимову пору у транспорті часто багато бруду і болота.
переглянути рейнкавери
Куди піти для початку?
Пропонуємо кілька простих зимових маршрутів по Карпатах від нашого експерта з трекінгу Оксани Максимової
Оксана Максимова
Експерт зі спорядження для трекінгу. Вважає, що кожна мандрівка, кожен крок в мандрівці – це вже досягнення, яким варто пишатись. Оксана любить швидкі походи, з останніх яскравих спогадів пригадує нон-стоп похід через всі двотисячники Карпат протягом доби та сходження на п'ятитисячник Казбек. У подорожах вона відновлюється, вчиться бути відкритою і справжньою, а головне – щасливою.
Безпека понад усе!
Будьте обережні! І ваші враження від зимових гір
залишаться прекрасними
Небезпека лавини
Уникайте переходів траверсом (лише по хребту, вододілом), адже є небезпека підрізати схил і зірвати лавину. Ідучи по хребту, памʼятайте, що з краю зазвичай бувають карнизи - снігові надуви, ними пересуватись категорично заборонено. Намагайтесь іти за кілька метрів від краю схилу, візуально оцінюйте наявність твердої землі під снігом (жереп, камʼяні виступи тощо).
Оцінка можливостей
Пересування по глибокому снігу є більш виснажливим, тому при розрахунку запланованого маршруту свою звичну швидкість пересування діліть мінімум на два. Прислухайтесь до організму. Краще пройти менше, аніж застрягнути в снігу десь на хребті. Найбільша небезпека у зимових горах - це самовпевненість і неадекватне сприйняття ситуації!
Місце ночівлі
Не варто повністю покладатись на ночівлю в колибах. ОБОВʼЯЗКОВО візьміть з собою намет, адже колиба, в якій ви планували переночувати може бути зайнята іншими туристами, або вам просто може не вистачити часу і сил, щоб її знайти. У колибі поводьтесь чемно, слідкуйте за пожежною безпекою та не залишайте сміття після себе.
Зв'язок з рятувальниками
Будьте максимально уважними, правильно реагуйте на погодні умови та стан снігового покриву. Подбайте про засоби зв'язку та запишіть контакти місцевих рятувальних служб. Зверніть увагу, що певні маршрути вимагають обов'язкового зголошення групи у рятувальну службу перед виходом.
Зимові гори кличуть. Спробуй!
Найближчі поїздки
27 січня: Львів - Біласовиця - Львів
9 лютого: Львів - Дземброня - Львів
24 лютого: Львів - Татарів - Львів