Їжа для походів

Сортування

Сублімовані продукти, Їжа для походів

Аби пройти задуманий  туристичний маршрут потрібно дотриматись багатьох важливих умов та факторів. Один із них це якісне наповнення організму поживними речовинами та енергією, а інколи і додатковими дозами мінералів та мікроелементів. Фізичні навантаження, які чекають на мандрівника: важкий наплічник, перепади висоти, складність рельєфу, ефективна комунікація з іншими членами команди – потребують великої кількості енергії. Тож на етапі планування походу варто уважно підходити до теми харчування.

Наступні кілька абзаців міститимуть трохи теоретичної, а трохи й практичної, прикладної, інформації.

Отже, калорійність чи енергетична цінність  - це кількість енергії, що міститься в одиниці маси їжі.
Засвоюваність – це максимальна здатність організму перетравити і отримати енергію від певної їжі. Наприклад, для цукру цей показник становить майже 99%, а от для м’ясної консерви всього лиш 30%. Можливість засвоєння їжі організмом зменшується при великій втомі, браку кисню, при хворобах.
Білки, жири та вуглеводні  - основні компоненти-складники їжі. Кожен з них має різну калорійність і засвоюваність. При окисненні одного грама білків або вуглеводнів утворюється приблизно 4,1 ккал енергії, у випадку із жирами цей показник збільшується до 9,3 ккал.
Вуглеводні – основний канал постачання енергії в організмі. При їх окисненні з цукру в крові вони швидко і практично повністю перетворюються на енергію. Їхнє засвоєння набагато легше, аніж жирів і відбувається з меншою затратою кисню. Цей момент дуже важливий  в час інтенсивної роботи м’язів, наприклад, при підйомі на гірський хребет. Тож в цей момент вартує підкріпитись чимось,  що має великий відсоток вуглеводнів у своєму складі.  Для ширшого розуміння: якщо кількість цукру в крові впаде нижче за певний рівень, наша працездатність знизиться в рази, з’явиться відчуття втоми. Якщо вчасно не відновити потрібний рівень цукру, це викличе розлади вищої нервової системи – порушиться координація рухів, мова стане незв’язною. Таке явище має назву гіпоглікемія. Для уникнення цього негативного ефекту беріть із собою, до прикладу, спеціальні енергетичні чи шоколадні батончики або ж просто грудочки цукру.

Існують різні рекомендації в кількостях вказаних компонентів у похідній їжі. Один із варіантів рекомендованого пропорційного співвідношення 1:1:4 – білки : жири : вуглеводні. Згідно з цієї пропорції відповідно розраховується раціон та набір продуктів, які ви візьмете з собою в мандрівку чи сходження. Звісно багато що залежить від умов зовнішнього середовища, складності маршруту та техніки його подолання, також вплив на потребу в харчуванні мають і унікальні особливості кожного організму, які при потребі обов’язково враховуються.
Продовжуючи логіку розрахунку калорійності (Q)  на 100 грам продукту для походу за запропонованою пропорцією отримаємо наступну картину:
Q = (1 * 4,1 +1 * 9,3 +4 * 4,1): (1 +1 +4) * (100 ) = 497 (приблизно 500 ккал).
Орінтовно 30% відсотків від спожитої їжі ми відведемо на незасвоєну масу. Відтак, реальна планована середня калорійність буде близька до 350 ккал на 100грам їжі.
Для прикладу, енергозатрати для піших мандрівок I-III категорії складності для дорослих орієнтовно складають 3-3,5 тис. ккал на добу, що приблизно дорівнює 1 кг їжі на людину. 
Приблизний розподіл добового харчування може бути таким:
30%-35% – сніданок.  Смачні страви, що легко засвоюються в невеликих об’ємах (наприклад, каші з додатками сухофруктів).

25-30% – обід: тут краще спожити комбінацію висококалорійна жирна + солодка їжа: ковбаса, сало, м’ясні і рибні консерви, халва + цукор, цукерки, сухофрукти, вафлі, соки

25%-35% – вечеря повинна компенсувати денні енергозатрати і приготувати нас до наступного дня. Тут добре підійдуть страви багаті білками і вуглеводнями: супи, білі каші, м’ясо, сир, макарони. Також рекомендують пити багато чаю.

10-15%короткі перекуси під час недовгих зупинок-привалів: нехай вони складаються з  багатих вуглеводами продуктів, які можна мати під рукою. За будь-якої вдалої нагоди на пішохідному маршруті можна їсти горіхи, курагу, родзинки.

Характеристи продуктів, які варто брати із собою

1. Легкість і калорійність. Вибір варто зупиняти на продуктах з високим відсотком засвоюваності.

2. Швидкість і нескладність приготування. Зазвичай немає  ні часу, ні сил, ні особливого натхнення на довгі куховарні танці чи складні рецепти.

3. Придатність протягом усього походу і транспортабельність. 

4. Смакові якості: смачна їжа набагато краще засвоюється.

Сучасні технології та дослідження дають широку можливість вибору продуктів для походу чи аутдорного часопроведення. Їжа для походу може бути сублімована, чи просто правильно висушена в домашніх умовах. Існують варіанти напівфабрикатів, що являють собою повноцінні страви висушені в спеціальних печах. Для того, аби ви відчули смак знайомих чи навіть улюблених страв (борщ, картопля зі свининою, рис різотто, інші) достатньо просто залити на кілька хвилин пакет з напівфабрикатом гарячою водою  з пальника і розмішати. Через 5 хвилин, можливо, ви відчуєте смак дитинства в каші з родзинками і курагою.

Всі ці можливості дають товари представлені на нашому офіційному сайті та в мережі магазинів по Україні. Молодий і відомий бренд ЇDLO зі столиці Буковини Чернівців та німецький Nutrixxion. Серед асортименту останнього також є батончики-антиспазм з магнієм, для тих, хто бігає трейлові марафони чи бере участь в інших складних змаганнях де потрібна висока витривалість м’язів.
Звісно, запропоновані варіанти туристичної їжі ви можете використовувати і в щоденних умовах міста чи туризму серед цивілізації або ж просто взяти в дорогу з собою і не їхати голодним в потязі Ужгород-Харків. Нехай забудуться часи курки-гриль, ковбаси і варених яєць в купе потягів, особливо плацкартних .  При бажанні чимось з асортименту їжі для походів можна досить вдало перекусити на роботі, проте, на жаль, ні в якому разі вона не може замінити повноцінного харчування, тож не зловживайте)

Інтернет-магазин Gorgany.com, туристичне спорядження © 2005-2017 Дизайн: Андрій Цивіліцин. © Beбмарк